Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Konkurs o Laur COP

4 października 2015 r. zorganizowano w Kielcach II Targi Forum Rekonstrukcji Historycznej i III konkurs o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego dla grup rekonstrukcyjnych, nawiązujący do przedwojennej tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Udział w tych targach wzięli również członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej – Lech Marczak (prezes Okręgu Lubelskiego), Zbigniew Kiełb (historyk, członek zarządu Okręgu Lubelskiego) oraz Agnieszka Kiełb, którzy przedstawiali historię rekonstrukcji mundurów ppłk. Stanisława Magnuszewskiego, dowódcy 2. Pułku Saperów Kaniowskich (kielczanina z lat 1937-1968), spoczywającego na starym cmentarzu w Kielcach oraz kpt. Władysława Szczypy służącego w 4 Pułku Piechoty Legionów, pierwszego posła na sejm ziemi puławskiej i ofiary katyńskiej 1940 r.

Nasi przedstawicie mieli nie tylko możliwość przedstawienia tych wybitnych i nieznanych w Kielcach bohaterów, ale także odwiedzili krewnych ppłk. S. Magnuszewskiego, z którymi odwiedzili grób, w którym został pochowany w 1968 r., i oddali mu zasłużone honory oraz zapalili znicze pamięci i odmówili modlitwę.

Organizatorem tegorocznego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach wspólnie z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W ramach propagowania dorobku miasta Kielce i historii regionu okresu II RP SRH 4 pp Leg. organizuje od 3 lat konkurs o „Laur COP”. Konkurs jest skierowany do rekonstruktorów odtwarzających produkty Centralnego Okręgu Przemysłowego przeznaczone dla Wojska Polskiego II RP.

Tegorocznym laureatem 3 edycji konkursu o „Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego 2015” został Piotr Krzysztofik za kolekcję i rekonstrukcję elementów łączności z czasów II RP. Piotr jest także autorem 2 książek o łączności do Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia - „Telefonia i telegrafia polowa” i „Pomocnicze środki łączności”.

W tym roku przyznano również I miejsce w II edycji konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego, którą zdobyła replika tankietki TKS z BR-TZIP. Nagrodę odebrał twórca repliki - Zbigniew Nowosielski, którego ojciec - Henryk Nowosielski walczył w 1939 r. właśnie w takiej tankietce.

Należy dodać, że Zbigniew Kiełb w poprzedniej edycji za pomysł i realizację projektu „ppłk Stanisław Magnuszewski (1888-1968) prawda i pamięć” zdobył II miejsce w konkursie o Laur COP za rekonstrukcję munduru garnizonowego wz. 27 ppłk. Stanisława Magnuszewskiego.

(Z. K.)

Foto: A. Kiełb, S. Konopka i L. Marczak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04