Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Lekcja historii w ZS nr 2

17 marca 2016 r. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował lekcję historyczno – wojskową w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim.

W ciągu dwóch godzin lekcyjnych uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców i zastępcy dyrektora Beaty Kisiel zapoznani zostali z ważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi historii Związku Oficerów Rezerwy RP z lat 1922 – 1939, batalionu elektrotechnicznego, przedwojennego Nowego Dworu Mazowieckiego i II wojny światowej.

Wszystkie zagadnienia miały formę prezentacji multimedialnej. Najważniejsze wydarzenia z historii ZOR RP i batalionu elektrotechnicznego omówił płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG ZOR RP. Działalność płk. Ryszarda Kuklińskiego syntetycznie streścił Artur Błoński. Wskazał na niejednoznaczność oceny osoby płk. Kuklińskiego, wskazując, że dla jednych jest on bohaterem, „pierwszym polskim żołnierzem w NATO” i człowiekiem, który ocalił świat przed wybuchem III wojny światowej, a dla innych zdrajcą. Podkreślił, że dla niego, w obliczu tego co zrobił płk Kukliński i cenę jaką za to zapłacił, jest on postacią zasługującą na wielkie uznanie i szacunek.

Z kolei Roman Kaczorowski – 92 – letni kombatant II wojny światowej i Honorowy Obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego przedstawił młodzieży jak wyglądało życie w mieście przed wybuchem wojny i w okresie okupacji. Mówił m. in. o tym jak we wrześniu 1939 r. pomagał żołnierzom 32 pułku piechoty w utrzymaniu łączności na linii Janówek – Góra, podejmowanych formach oporu przeciw okupantowi i próbie wysadzenia naprawianych w stoczni gdańskiej okrętów podwodnych.

Prelegenci otrzymali od uczniów gromkie brawa, a kilkoro z nich po zakończonej lekcji dopytywało o szczegóły, szczególnie te dotyczące płk. Kuklińskiego.

(k)

Foto: Bolesław Morawski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04