Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Sesja Katyńska w CBW

W dniach 19 – 20 kwietnia 2016 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w XVIII Międzynarodowej Sesji Katyńskiej w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

ZOR RP reprezentowali: Marcin Łada – wiceprezes ZG, ppłk w st. spocz. Ryszard Pawłowski, st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Raczek.

W otwarciu tegorocznej sesji udział wzięli m.in. Anna Maria Anders, sekretarz stanu i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Uczestnicy sesji naukowej pod hasłem „Zbrodnia Katyńska. Polska a Rosja. Wyjście z Kryzysu Prawdy" omawiali przykłady manipulowania prawdą na podstawie zbrodni katyńskiej. Ukazywali propagandowe machinacje strony sowieckiej, niemieckiej,
a także ukrywanie prawdy o Katyniu przez władze PRL oraz innych państw, np. Anglii. Przygotowano także pokaz niemieckiego filmu propagandowego z 1943 r.

W otwarciu tegorocznej sesji w stołecznej Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego udział wzięli m.in. Anna Maria Anders, sekretarz stanu i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Celem organizowanej co roku konferencji jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej oraz pokazanie, że II wojna światowa była nie tylko serią starć zbrojnych, ale też trwającą na zapleczu frontów polityką eksterminacji prowadzoną zarówno przez
III Rzeszę, jak i Sowietów.

Naukowcy, którzy spotkali się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, apelowali, by ustalić listę ofiar, ale też osób winnych tej zbrodni.

Wiceminister Wojciech Fałkowski podkreślił, że jako Polacy mamy obowiązek dokumentacji zbrodni i docierania o prawdy. Jak dodał trzeba wyrabiać pogląd, że II wojna światowa nie była jedynie starciem mocarstw militarnych, żołnierzy na frontach, ale że konflikt przybierał także oblicze, jak w Katyniu - mordowania z premedytacją elity intelektualnej narodu.

O manipulowaniu prawdą o zbrodni przez III Rzeszę opowiadali dr Zbigniew Palski („Sowiecka i niemiecka maszyneria zbiorowych egzekucji") oraz prof. Eugeniusz Cezary Król („Trzecia Rzesza wobec Zbrodni Katyńskiej"). Jak tłumaczyli, niemiecka propaganda starała się wykorzystać prawdę o Katyniu, by przekonać polskie społeczeństwo do walki z Rosją; czyniła to jednak w okresie tłumienia powstania w getcie warszawskim, co wzbudzało podejrzliwość wobec przekonywań nazistów.

O wykorzystywaniu Katynia dla celów propagandy radzieckiej opowiadał prof. dr hab. Tadeusz Wolsza z Instytutu Historii PAN. Przypomniał, że w okresie powojennym do komunistycznych władz zgłaszali się rzekomi świadkowie zbrodni, przekonujący, że mordu dopuścili się niemieccy żołnierze.

W kolejnych panelach naukowych glos zabrali m.in. prof. dr hab. Marian Głosek z Uniwersytetu Łódzkiego, Mieczysław Góra z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, dr hab. Aleksander Pamiatnych ze Stowarzyszenia "Memoriał" z Rosji, dr Dominika Siemińska z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Maciej Dancewicz z Rady Ochrony i Pamięci Walk i Męczeństwa, dr Paweł Rokicki i prof. dr hab. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tysięcy oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

(k)

Foto: Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04