Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Piknik żeglarski w Słupsku

17 września 2016 roku na Stawku Łabędzim w Słupsku odbył się piknik żeglarsko-morski uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych subregionu słupskiego. To kolejny nowatorski pomysł kmdr ppor. dr. Dariusza Kloskowskiego – prezesa Okręgu Pomorskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, propagatora edukacji morsko-żeglarskiej i ożywienia gospodarki morskiej w subregionie słupskim.

Organizatorami pikniku była Szkoła Żeglarska „MAGOLA” kierowana przez Mirosława i Iwonę Lamkowskich, Liga Morska i Rzeczna – oddział w Słupsku, Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, reprezentowane przez dyrektora i zarazem prezesa Zarządu Jana Wilda oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku reprezentowany przez Iwonę Poźniak.

W trakcie pikniku uczniowie szkolili się z zakresu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, głównie podczas działania na akwenach wodnych, jak również poznali podstawy survivalu. Piknik obejmował także zajęcia z zakresu prac bosmańskich oraz zajęcia z podstaw nawigacji morskiej. Dla uatrakcyjnienia zajęć kmdr Kloskowski, będąc jednocześnie Komendantem pikniku i koordynatorem zajęć zorganizował stanowisko pn. podstawy strzelectwa, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Głównym punktem programu były zajęcia praktyczne na wodzie, gdzie uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności na łódkach – optymistach „łapiąc” wiatr i żeglować po Stawku Łabędzim z instruktorami. Punkt nauczania praktycznego był możliwy dzięki łódkom, które przyjechały aż z Darłowa z koordynatorem i instruktorem żeglarstwa Krystianem Paruzelem.

Zajęcia wizytowane były przez Panią wiceprezydent Słupska Krystynę Danilecką-Wojewódzką, wiceprezydenta Marka Biernackiego oraz wójta Gminy Kobylnica Leszka Kulińskiego. Podczas trwania pikniku podkreślono potrzebę reaktywowania stawku
i zadeklarowano wspólnie, że zostaną podjęte kroki mające na celu zakup podobnych łódek dla uczniów subregionu słupskiego. Byłoby to zwieńczenie projektu opracowanego przez kmdr. Kloskowskiego polegającego na utworzeniu Centrum Edukacji Morskiej przy szkole SP 9 w Słupsku, którego celem ma być stworzenie warunków do rozwijania pasji morskich dzieci i młodzieży ze Słupska i okolic. Według kmdr. Kloskowskiego stawek Łabędzi to świetna baza, ponieważ umiejscowiona jest w centrum miasta, a i byłaby to ciekawa oferta na spędzenie wolnego czasu dzieci łącznie z rodzicami w weekendy.

Zajęcia zakończyły się ewaluacją polegającą na ocenie pikniku ze strony organizatorów. Wskazano potrzebę realizacji podobnych zajęć, które w praktyczny sposób dają możliwości wyobrażenia młodym ludziom, na czym polega praca marynarza czy żeglarza.

Uczestnicy pikniku - uczniowie klas szóstych ZSS w Kobylnicy i sześciu szkół słupskich (SP nr 1, 3, 4, 5, 9 i 10) otrzymali certyfikaty udziału w zajęciach wystawione przez słupski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, natomiast nauczyciele otrzymali stosowne zaświadczenia. Po ceremonii zakończenia pikniku, w której uczestniczył Wiceprezydent Biernacki na uczestników czekały kiełbaski z grilla ufundowane przez Dyrektora ZSS w Kobylnicy.

Dariusz Kloskowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04