Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na Dniu Otwartym i Targach Edukacyjno-Zawodowe I LO PUL

24 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej uczestniczyli w Targach Edukacyjno-Zawodowych połączonych z Dniem Otwartym I Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Gostyninie.

Przedsięwzięcie odbywało się pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Michała Dworczyka, Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku, Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, Burmistrza Gostynina pana Pawła Kalinowskiego i Wójta Gminy Gostynin pana Edmunda Zielińskiego w I LO PUL w Gostyninie odbyły się Targi Edukacyjno-Zawodowe połączone z Dniem Otwartym szkoły.

Delegacje ZOR RP stanowili: kpt w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego, st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesław Morawski i 93 – letni kombatant Roman Kaczorowski.

Po powitaniu przez dyrektora szkoły zaproszonych gości, głos zabrał burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski zachęcając do wstąpienia w szeregi gostynińskiej mundurówki, która na mapie miasta, gminy i powiatu pełni bardzo istotną funkcję.
W podobnym tonie wybrzmiało przemówienie mł. insp. Marka Czarneckiego i kpt. nawigatora Zdzisława Jackowskiego.

Do wstąpienia w przyszłości w swoje szeregi zachęcała grupa studentów z kierunków wojskowych warszawskiej WAT, którzy przybyli na targi pod opieką płk. dr. inż. Andrzeja Gietki, z-cy dyrektora ds. Wojskowych. Żołnierze z 19 patrolu rozminowania z Nowego Dworu Mazowieckiego zaprezentowali sprzęt i pojazd, którymi posługują się na co dzień w swojej niełatwej pracy. 38 dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej i 37. Sochaczewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej zademonstrowali osprzęt właściwy ich działaniom, zachęcając publicznie do podjęcia służby w wojsku, która daje pewną i stabilną pracę. Oficer WKU w Płocku pan por. Bartosz Tatczyn wraz ze specjalistką ds. rekrutacji przedstawili możliwości kształcenia na kierunkach wojskowych w kraju i zasadach ubiegania się o pracę w wojsku. Bogato reprezentowało się również stanowisko pracowników Zakładu Karnego w Płocku, którzy przyjechali nową "więźniarką" i u których, poza informacjami "jak zostać klawiszem", można było zaopatrzyć się w pamiątki rękodzielnicze wykonane przez osadzonych w więzieniu artystów. Ratownicy z Pogotowia w Gostyninie przypomnieli zgromadzonym podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Ciekawą prezentację na temat służby w straży pożarnej przygotował i stanowisko zabezpieczył kpt. Michał Borkowski, na co dzień wykładowca pożarnictwa w gostynińskiej mundurówce. Nie mogło oczywiście zabraknąć policjantów i pań z działu kadr Komendy Powiatowej, które chętnie odpowiadały na pytania związane z możliwościami podjęcia pracy w policji. Kpt. Jacek Pajda, nauczyciel edukacji obronnej w I LO PUL i instruktor strzelectwa na strzelnicy LOK w Płocku demonstrował broń sportową i palną, z którą na co dzień
w ramach ćwiczeń posługują się uczniowie PUL-u.

Na zgromadzoną młodzież czekało wiele atrakcji: od symulatora jazdy motorowerem, strzelnicy ASG, wojskowych trenażerów strzeleckich sochaczewskich dywizjonów rakietowych do stylizacji paznokci, pomiarów ciśnienia i zabiegów upiększających dłonie przygotowanych przez studentów i pracowników PWSZ w Płocku, zaś osoby chętne oddać krew mogły zgłosić się do stojącego przed halą ambulansu.

Swoistą wisienką na torcie był pokaz umiejętności sportowo-obronnych uczniów, który tradycyjnie cieszył się dużym zainteresowaniem i został przyjęty gromkimi brawami.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie Aleksandrze Milczarek, dyrektor MCK w Gostyninie, za użyczenie sprzętu nagłaśniającego i obecność Siłowni Umysłowej "Memo" w osobie instruktorki Katarzyny Niedzielskiej, u której zgromadzona młodzież mogła sprawdzić swoje pamięciowe zasoby i zapoznać się z technikami zapamiętywania.

Adam Matyszewski

Foto: Bolesław Morawski, Adam Matyszewski

  • 00
  • 00a
  • 00b
  • 00c