Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

O cadillacu Marszałka Piłsudskiego na Politechnice Warszawskiej

2 czerwca 2017 Instytut Pojazdów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej ogólnopolskie Sympozjum Naukowe poświęcone „Historycznemu Rozwojowi Konstrukcji Pojazdów''. Wśród specjalistów branży pojazdowej, sympatyków starej motoryzacji oraz osób zainteresowanych osiągnięciami dawnej i współczesnej myśli inżynierskiej był Marcin Łada – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Było to już X Sympozjum Naukowe poświęcone „Historycznemu Rozwojowi Konstrukcji Pojazdów''. Tematem wiodącym jubileuszowej X edycji były ,,Nowoczesne technologie w rekonstrukcji pojazdów zabytkowych'', czyli współczesne, zaawansowane metody wykorzystywane w procesach konserwacji, renowacji, restauracji i odbudowy obiektów o znaczeniu historycznym.

Podczas sympozjum dyskutowano o wykorzystaniu skanowania 3D w rekonstrukcji pojazdów oraz o nowoczesnych technologiach i o kierunkach rozwoju w muzealnictwie. Ponadto Maksymilian Sokół-Potocki - zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka J. Piłsudskiego opowiedział o cadillacu Marszałka, który można było podziwiać na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Natomiast prof. dr hab. inż. Mariusz Pyrz z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW przybliżył ideę i historię Sympozjum.

Wśród eksponatów, jakie sprowadzone zostały na Politechnikę Warszawską specjalnie na tę okazję, znalazł się również najstarszy jeżdżący pojazd w Polsce. Był to samochód parowy z 1899 roku firmy Grout, który jest jednocześnie najstarszym na świecie egzemplarzem tej firmy.

(k)

Foto Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04