Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP współorganizatorem Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych  1863 r. Szydłowiec - Wąchock

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej był współorganizatorem trwającego od 19 do 21 stycznia 2018 r. „Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. Szydłowiec – Wąchock, który odbywał się już po raz dwunasty.

W przedsięwzięciach upamiętniających powstańców styczniowych organizowanych na trasie marszu wzięli udział przedstawiciele ZOR RP: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego, Mirosław Piętak, Dominik Piętak, Patryk Jankowski, Paulina Mróz i Paweł Kabata. Przedstawiciele Związku wzięli m.in. udział w uroczystości pod mogiłą Powstańców Styczniowych w Kierzu Niedźwiedzim i złożyli na niej kwiaty, uczestniczyli w akademiach przygotowanych przez szkoły w Zbijowie Małym i w Mircu. Byli również współorganizatorami konkursu o Powstaniu Styczniowym i fundatorami nagród dla jego laureatów. Członkowie ZOR RP uczestniczący w marszu to: Mateusz Wałęka, Rafał Bociag, Adam Pędracki i Mateusz Kozioł. 

Marsz uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Celem marszu było poznanie historii Polski na podstawie zrywów wolnościowych, tj. Powstania Styczniowego, wychowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych w duchu patriotycznym w oparciu o hasło BÓG – HONOR – OJCZYZNA oraz kształtowanie postaw  obywatelskich i proobronnych.

 

Głównym organizatorem marszu był Związek Strzelecki na czele z jego komendantem głównym Romanem Burkiem, którego działania wsparli: Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Starostwo Powiatowe w Szydłowcu, miasta: Starachowice i Skarżysko Kamienna, gminy: Szydłowiec, Jastrząb, Wierzbica, Mirów, Skarżysko Kościelne, Mirzec i Wąchock.

Uczestnikami marszu były dzieci i młodzież szkolna z całego kraju, strzelcy, orlęta, piłsudczycy, harcerze, strażacy i żołnierze.

Marsz rozpoczął się 19 stycznia 2018 r. na Rynku Wielkim w Szydłowcu, a zakończył 21 stycznia 2018 r. w Wąchocku, gdzie odbyły się centralne obchody 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG Związku Oficerów Rezerwy RP odznaczył Romana Burka komendanta głównego Związku Strzeleckiego Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej za prowadzenie działań na rzecz proobronnego, obywatelskiego i patriotycznego wychowania młodzieży, upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych oraz przykładną współpracę z ZOR RP.  Wręczył mu również okolicznościowy ryngraf z okazji 95 – lecia Związku Oficerów Rezerwy RP. Ryngrafy otrzymali także: Marzanna Błach – dyrektor Zespołu Szkolono – Przedszkolnego w Zbijowie Małym oraz Mirosław Piętak – członek wspierający ZOR RP.

(k)

Foto: Patryk Jankowski

  • 00a
  • 00b
  • 00c
  • 00d