Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP przy Grobie Pańskim w Kłyżowie k. Stalowej Woli

W dniach 30 - 31 marca oraz 1 kwietnia 2018 roku członek Okręgu Podkarpackiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Świeca pełnił funkcję dowódcy - rozprowadzającego przy Grobie Pańskim w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Kłyżowie.

Jednym z charakterystycznych obrzędów Wielkiego Tygodnia na terenie Podkarpacia są tzw. straże grobowe. Polegają one na zaciągnięciu warty przy Grobie Pańskim. Niezmiennie od dziesiątków lat pełnione są one przez trzy dni. Zwyczaj ten na Podkarpaciu sięga czasów średniowiecza, kiedy to w 1163 roku zakon Kanoników Regularnych stróżów świętego Grobu z Palestyny przybył do Polski.

W zależności od miejscowości oraz regionu Polski straże grobowe występują w rożnej postaci. Należą do nich harcerze, strażacy OSP , strzelcy a także rekonstruktorzy straży tureckich tak zwanych: ''Turków''. Legenda głosi iż mieszkańcy kilku wsi na terenie Podkarpacia brali udział w odsieczy Wiedeńskiej. Wracając do swych domów mięli oni wziąć muzułmańskich jeńców wojennych ochrzcić ich i jako pokutę za pogańskie życie  zaciągnąć do warty przy Grobie Pańskim. Inna legenda mówi o strzelcach piechoty wybranieckiej ubranych w stroje janczarów mających zaciągnąć się zaraz po Bitwie Wiedeńskiej w swoich rodzinnych wsiach.

W parafii pod wezwaniem NMP w Kłyżowie około 40 lat temu powstała tzw.: ''formacja wojskowa”. Początkowo w jej skład wchodzili mężczyźni z tej wsi, którzy ukończyli służbę wojskową. Był to konieczny warunek do pełnienia tej zaszczytnej funkcji. Z biegiem upływu lat tradycja ta podtrzymywana jest przez miejscowa młodzież. Pierwsza zmiana warty następuje w godzinach wieczornych Wielkiego Piątku. Odbywa się ona poprzez marsz krokiem defiladowym. Każda z wart twa 20 minut i twa do godz. 24.00. W drugi dzień świąt odbywa się odprawa warty. Trzeciego dnia świąt kościół obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa jego zwycięstwo na grzechem i śmiercią. Warta tego dnia pełniona jest od godz. 5.00, po czym następuje procesja i msza święta.

Mariusz Świeca

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04