Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Spotkanie autorskie Alfreda Kabaty

25 kwietnia 2013 r. Nowodworskie Towarzystwo Historyczne i Miejska Biblioteka Publiczna – Filia nr 2 (Osiedle Młodych) w Nowym Dworze Mazowieckim w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi zorganizowały spotkanie z Alfredem Kabatą autorem książki „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”.

Było to już kolejne spotkanie autorskie. Książka wydana została przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim w 2010 r. W 2011 r. ukazało się drugie poprawione wydanie.

Podczas prelekcji i prezentacji multimedialnej autor przedstawił genezę swoich zainteresowań historią Batalionu Elektrotechnicznego, które datują się od 1992 r. Wtedy to do 1 batalionu remontowo-budowlanego w Nowym Dworze Mazowieckim, stacjonującego w dawnych koszarach Batalionu Elektrotechnicznego przy ul. Paderewskiego, przyjechał były pchor. tej jednostki Alfons Łaski z Poznania. Zwrócił się z prośbą o upamiętnienie żołnierzy Batalionu Elektrotechnicznego poprzez wykonanie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Tablicę w koszarach przy ul. Paderewskiego odsłonięto 10.11.1992 r., a dwa lata później, 6.08.1994 r., drugą tablicę w kościele pw. św. Michała Archanioła poświęconą oficerom Batalionu Elektrotechnicznego zamordowanym w Katyniu i Charkowie.

Autor omówił też kryteria, jakie przyjął przy opracowywaniu 39 biogramów oficerów zamordowanych w Katyniu i Charkowie, przedstawił ich sylwetki i fotografie. W książce znajdują się także relacje i wspomnienia wdowy i dwóch córek po zamordowanych oficerach.

Autor książki i jednocześnie prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim od wielu już lat wspólnie z władzami samorządowymi Nowego Dworu Mazowieckiego zaangażowany jest w organizowanie dorocznych uroczystości Katyńskich. Uroczystości Katyńskie wpisały się na stałe w harmonogram uroczystości patriotyczno – religijnych miasta, które gromadzą licznie rodziny zamordowanych oficerów, stowarzyszenia Katyńskie, społeczność Nowego Dworu Mazowieckiego i powiatu nowodworskiego.

Od 1994 r. Alfred Kabata utrzymuje ścisłe kontakty i opiekuje się rodzinami oficerów, którzy zginęli w Katyniu i Charkowie.

Wśród przybyłych gości odżyły wspomnienia, które dopełniły spotkanie dyskusją o bieżących sprawach. Zgodnie stwierdzono, iż ogromnie ważną rolę pełnią opracowania, które często są jedynym źródłem wiadomości i informacji dla kolejnych pokoleń, jak również rodzin związanych z historią tego terenu. Kiedy odchodzą ludzie, którzy mieli odwagę mówić tak, lub nie, gdy kosztem było życie, teraz należy się im pamięć i ożywianie ducha polskości, przy okazji takich właśnie spotkań.

Autor odpowiedział też na wiele pytań i wyraził i gotowość na kolejne spotkanie dotyczące funkcjonowania Batalionu Elektrotechnicznego i jego roli w Garnizonie Modlin i Podgarnizonie Nowy Dwór.

Po zakończeniu prezentacji autor otrzymał wiele gratulacji od uczestników spotkania, a od organizatorów podziękowania i piękne kwiaty.

Tekst i fot. Artur Błoński

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4