Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Małopolskiego ZOR RP na lekcji „żywej historii” w Krakowie

3 maja 2024 r., członkowie Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w lekcji „żywej historii” zorganizowanej na stadionie MKS Cracovia.

Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali: ppłk Grzegorz Klose oraz ppor. Dawid Goliński.

 

W ramach obchodów Dnia Flagi Państwowej zostało zorganizowane spotkanie z weteranami walk powstania warszawskiego roku 1944. O godzinie 16:00 na terenie stadionu MKS Cracovia por. Janusz Maksymowicz oraz por. Jan Antoni Witkowski „JAŚ” spotkali się z najmłodszymi przedstawicielami adeptów gry w piłkę nożną przeprowadzając lekcję „żywej historii”, w ramach której weterani przybliżyli wiele wątków historycznych. Następnie odbyła się uroczysta kolacja zorganizowana przez klub, w której uczestniczyli  weterani wojenni, środowiska kombatanckie oraz dowódcy krakowskich jednostek wojskowych.

 

por. w st. spocz. Jan Antoni Witkowski pseud. „Jaś” - ur. 20 listopada 1931 w miejscowości Zaskocz-Wąbrzeźno, polski działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego. W trakcie okupacji niemieckiej jego ojciec należał do konspiracji w ramach Armii Krajowej. W trakcie powstania warszawskiego został zarekomendowany przez ojca do Batalionu „Iwo”, gdzie pod pseudonimem „Jaś” pełnił funkcje łącznika w 3. plutonie 1. kompanii saperów batalionu „Iwo”, wchodzącego w skład Obwodu „Radwan”. Jako łącznik służył na terenie Śródmieścia Południowego. Po upadku powstania trafił jako jeniec do Stalagu X B Sandbostel. Brał również udział w odgruzowywaniu Grosbostel obok Hamburga po alianckich nalotachPod koniec grudnia 1946 powrócił do Polski. Ukończył Technikum Kolejowe w Warszawie. Był również aktywnym sportowcem. W czasie pełnienia zasadniczej służby wojskowej był zawodnikiem CWKS „Legia”. Pracował w Przedsiębiorstwie Automatyki Przemysłowej w warszawskiej Falenicy. Od 1989 należy do Związku Powstańców Warszawskich, gdzie pełnił funkcję prezesa środowiskowego koła żołnierzy Batalionu AK IWO-Ostoja.W 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

 

por. w st. spocz. Janusz Maksymowicz pseud. „Janosz” - ur. 27 października 1930 w Warszawie, polski działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego. Przyszedł na świat jako syn Józefa i Władysławy z domu Suskiej. Jego ojciec był legionistą, należał do Związku Strzeleckiego i przed wojną pracował jako laborant w Wydziale Szkolnictwa. W trakcie okupacji niemieckiej, Janusz Maksymowicz uczęszczał do szkoły powszechnej i wraz z ojcem działał w konspiracji niepodległościowej w ramach Armii Krajowej. Był kolporterem „Biuletynu Informacyjnego”, a następnie członkiem kompanii Szturmowej P-20, batalionu „Bug” w ramach Zgrupowania „Sosna”. Była to samodzielna grupa dywersyjno – sabotażowa. Po aresztowaniu ojca jako główny żywiciel rodziny podjął pracę w warsztacie ślusarskim, a następnie w firmie chemicznej produkującej świece i pastę do podłóg. W trakcie powstania warszawskiego walczył na Starym Mieście, a po przejściu kanałami do Śródmieścia w rejonie ulicy Kruczej. 26 sierpnia 1944 został ranny w obojczyk. Warszawę opuścił wraz z ludnością cywilną. Po wojnie pracował między innymi w Polskim Towarzystwie Handlu Zagranicznego „Varimex” z którym związany był do przejścia na emeryturę w 1998. Po przejściu na emeryturę zaangażował się w działalność kombatancką. 12 grudnia 2019 został powołany na członka Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie UDSKiOR.

 

Tekst: G.K.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04