Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wykład Z. Kiełba

10 kwietnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Zbigniew Kiełb – członek Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Puławach oraz (historyk Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta) przeprowadził prelekcję zatytułowaną ,,Ppłk Stanisław Magnuszewski (1888-1968) prawda i pamięć”.

Została ona przedstawiona podczas spotkania z pracownikami tej biblioteki oraz jej filii w nawiązaniu zarówno do już opublikowanych jak i będących w trakcie opublikowania wielu artykułów o zapomnianym bohaterze - ppłk. Stanisławie Magnuszewskim.

Podczas wykładu Zbigniewa Kiełba zapanowało duże zaskoczenie, poruszenie, jak i zaciekawienie, nie tylko ze względu na wystąpienie w zrekonstruowanym mundurze ppłk. S. Magnuszewskiego, ale także wobec zaprezentowania wielu unikalnych fotografii z lat 1889-1967, które w większości były nikomu nieznane, tak jak i osoba podpułkownika oraz zawiłe dzieje jego życia i poświęcenia dla Polski. Wiele faktów okazało się przytłaczające i bardzo ciekawe, skutkiem czego wykład znacznie się wydłużył.

Zbigniew Kiełb, jak napisano na portalu biblioteki, oczarował zgromadzonych pracowników, którzy nie tylko poznali dzieje jednego z wielu zapomnianych bohaterów, ale dowiedzieli się także, że niedługo na ich półkach bibliotecznych pojawi się nowa publikacja jego autorstwa o ppłk. Stanisławie Magnuszewskim.

Po zakończeniu oficjalnego spotkania odbyło się spotkanie z dyrekcją biblioteki, która już podejmuje kolejne działania zmierzające do ponownego spotkania bibliotekarzy i uczniów lubelskich szkół ze Z. Kiełbem i historią ppłk. Stanisława Magnuszewskiego.

(Z. K.)

Fot. J. J. Bojarski

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4