Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP

W dniach 18 -21 sierpnia 2016 w Lublinie odbywał się XXV Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP. Wśród 400 osób, które wzięły w nim udział, byli członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, będący także instruktorami harcerskimi.

ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak – prezes Zarządu Okręgu, Edward Nakonieczny – wiceprezes Zarządu Okręgu oraz kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński, plut. w st. spocz. Kazimierz Górniak i Elżbieta Nakonieczna.

Organizatorem Złazu był działający w Lublinie Krąg Instruktorów i Seniorów SZANIEC im. harcmistrza Aleksandra Kamińskiego.

Wśród uczestników złazu można było spotkać seniorów z zagranicy, którzy na jubileuszowe obchody przyjechali m.in. z Anglii, Niemiec, Czech i Stanów Zjednoczonych.

Uroczyste otwarcie XXV Złazu Seniorów ZHP odbyło się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Harcerze seniorzy podczas pobytu w Lublinie obejrzeli najważniejsze zabytki miasta, zwiedzili Zamość, Roztocze, Włodawę, Kazimierz i Kozłówkę. Jedną z tras wycieczkowych były również Puławy, gdzie przy kościele "Na Górce" przywitałgrupę "Złazową" Zbigniew Kiełb - członek Zarządu Okręgu Lubelskiego ZOR RP, który pełnił rolę przewodnika po Puławach. Obecne były także wnuczki Lecha Marczaka- harcerki Dominika i Ewelina Sikora z Hufca ZHP Puławy, których zadaniem była pomoc osobom starszym podczas zwiedzania Puław i Kazimierza Dolnego. Seniorzy byli też w Czubach w wąwozie Jana Pawła II, gdzie spotkali się na pożegnalnym apelu. Oprócz poznawania historii Lubelszczyzny, seniorzy ZHP mieli czas na wymianę wspomnień i przekazanie ich młodszym pokoleniom.

Musimy pielęgnować nasze harcerskie kontakty. Pamiętamy też o tych, którzy już od nas odeszli. Chodzimy na ich groby i zostawiamy karteczki z logiem naszego kręgu i napisem „pamiętamy” –stwierdziła hm. Jadwiga Kowalska z Kręgu Instruktorów
i Seniorów „SZANIEC” w Lublinie, który był głównym organizatorem złazu.

(k)

Foto L. Marczak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04