Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystość przy pomniku „Polegli – Niepokonani”  na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

1 sierpnia 2018 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięła udział w uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Delegację ZOR RP stanowili: mjr rez. Jerzy Białoskórski – sekretarz ZG, chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński – prezes Koła ZOR RP w Warszawie, Henryk Ruszczyk – wiceprezes Okręgu Mazowieckiego, Kazimierz Szczerbatko – członek ZG.

W uroczystości przed pomnikiem Polegli-Niepokonani na Cmentarzu Powstańców na Woli udział wzięły władze dzielnicy i miasta, przedstawiciele władz państwowych, w tym minister Anna Maria Anders, powstańcy i mieszkańcy. Obecna była m. in. Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz Powstania Warszawskiego i honorowa obywatelka miasta, która od lat walczy o pamięć cywilów walczących w powstaniu.

Uroczystość rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego, a potem list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał minister Paweł Mucha. W liście Prezydent przypomniał, że Powstanie Warszawskie było "największą akcją zbrojnego podziemia w Europie okupowanej przez nazistowskie Niemcy oraz jedną z najbardziej dramatycznych batalii polskiego oręża.Rzeź Woli zapisała się w historii jako jedna z największych jednorazowych zbrodni na narodzie polskim w jego dziejach, a także jako jeden z największych i najokrutniejszych masowych mordów na ludności cywilnej podczas II wojny światowej. To wydarzenia, o których jako ludzie i jako Polacy nie potrafimy zapomnieć i nigdy nie zapomnimy - podkreślił w liście prezydent. Następnie głos zabrała Wanda Traczyk-Stawska, a po niej Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po przemówieniach odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.

Częścią kulminacyjną była modlitwa ekumeniczna za poległych i zmarłych powstańców Powstania Warsszawskiego, w której wzięli udział przedstawiciele następujących kościołów: Rzymsko-Katolickiego, Prawosławnego, Ewangelickiego i Judaistycznego. Po modlitwie delegacje złożyły kwiaty na kurhanie pod pomnikiem ,,Polegli-Niepokonani”. Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych odprawiona została polowa msza św.

(k) 

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04