Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Święto Wojska Polskiego w Warszawie - Wielka Defilada Niepodległości

15 sierpnia 2018 r. w Warszawie, w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. W obchodach uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Marcinem Ładą – wiceprezesem ZG.

Defilada była kulminacyjnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Na uroczystości obecny był prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, przedstawiciele kadry kierowniczej MON i dowódczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele władz państwowych.  


Po raz pierwszy na warszawskiej Wisłostradzie przedefilowało  ponad 2 tysiące osób - pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, grupy rekonstrukcyjne, przeleciało ponad 100 statków powietrznych. Przejechał współczesny i historyczny sprzęt wojskowy.

Defilada  naziemna podzielona była na 3 główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną. Defiladę naziemną rozpoczął przemarsz 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi oraz  60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP. Po nich defilowali  żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defilada piesza to także pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP.

Defiladę pojazdów stworzyło ponad 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów stworzyło  szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

W trakcie uroczystości, słowa podziękowania za służbę do żołnierzy skierował prezydent Andrzej Duda, który powiedziałm.in.: - Dziękuję wam za waszą służbę, dziękuję wam za wasz trud, za tę wielką odpowiedzialność, jaką przyjmujecie na siebie, za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, za nasze bezpieczeństwo. (… )W dniu Święta Wojska Polska życzę wam, abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu z każdego waszego dnia służby, z każdej waszej misji.

Defilada 15 sierpnia w Warszawie była pięknym widowiskiem, które ucieszyło wielu miłośników tradycji Wojska Polskiego i historii uzbrojenia. Cieszymy się, że mogliśmy podczas defilady zobaczyć naszych przyjaciół, z którymi współpracujemy od lat: przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela" i  Biura Rekonstrukcyjno-Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej inż. Zbigniewa Nowosielskiego, którzy z pietyzmem i dbałością o szczegóły odtworzyli polskie tankietki.

Po defiladzie na błoniach Stadionu Narodowego odbył się piknik rodzinny i wojskowy. Zarówno sprzęt pancerny jak i liczne stoiska promujące różne jednostki i instytucje wojskowe były oblegane przez Warszawiaków i przyjezdnych gości.

(k; m.ł.)

Foto: Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04