Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

XVIII Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” w Lublinie

7 listopada 2018r., członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie we mszy św. z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 102. rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.

Uroczystości zostały zorganizowane przez dyrekcję Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin.

Okręg Lubelski ZOR RP podczas tych uroczystości reprezentowali: Lech Marczak – prezes Okręgu oraz wiceprezesi st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i Edward Nakonieczny.

W uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. rektora Dariusza Bondyrę po raz czternasty w Lublinie uczestniczyli strzelcy, młodzież szkolna, weterani oraz harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego biorący udział w XVIII Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy przywieźli światło zapalone na cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce.

Po zakończeniu Mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali w asyście Kompanii Honorowej WP i Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lublin na Plac Litewski w Lublinie, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyła się druga część uroczystości. Przy dźwięku werbli pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wiązanki kwiatów i wieńce oraz zapalone znicze w narodowych barwach. W imieniu władz z krótkim przemówieniem wystąpił Wojewoda Lubelski prof. Przemysław Czarnek.                                                                                                                

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
Po raz osiemnasty harcerze ze Zgierza rozpalili „Ogień Niepodległości” od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy. „Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski. W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy    i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii. 11 listopada „Ogień Niepodległości” został przekazany Prezydentowi RP i trafił na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonął na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tomasz Dyzma