Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Lublinie

W obchodach 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Lublinie, odbywających się 10 – 11 listopada 2018 r., uczestniczyli członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak – prezes Okręgu, st. sierż. rez. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu, Edward Nakonieczny – wiceprezes Okręgu, mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński i kpt. w st. spocz. Longin Rozwadowski.

10 listopada 2018 r. złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Legionistów na cmentarzu przy ul. Białej. Natomiast, 11 listopada 2018 r. w Lublinie, odbyły się główne uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim. Następnym punktem obchodów była uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym na Starym Mieście, zaś po niej w lubelskiej archikatedrze została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny przez Metropolitę Lubelskiego ks. abp Stanisława Budzika.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Zamkowy, gdzie
w obecności ok. 10 tys. mieszkańców Lublina i regionu nastąpiło m.in. podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego oraz wystąpienie wojewody lubelskiego. „Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Józef Haller i wielu innych, wiele pokoleń polskich bohaterów, którzy pomimo 123 lat zaborów, pomimo okrucieństw germanizacji, rusyfikacji, najpierw utrzymali polskość, w której byli rozmiłowani, a następnie przy pomocy swoich talentów, którymi ich Pan Bóg obdarzył, doprowadzili nasz naród do 11 listopada 1918 roku – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – I dokładnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Wszyscy ci ludzie byli z rozmaitych stronnictw politycznych i mieli przeróżne poglądy na to, jak ma wyglądać Polska, mieli przeróżne koncepcje ustroju społeczno-gospodarczego. Ale wszyscy oni, tak jak i wszystkie pokolenia ich poprzedzające, jednoczyli się przy jednej, wspaniałej, zasadniczej wartości. Tą wartością jest niepodległość. Wojewoda podziękował wszystkim mieszkańcom za tak liczną obecność na uroczystościach. – Wszyscy jesteśmy zjednoczeni wokół wartości jaką jest niepodległość i mamy dokładnie takie same zadania jak Piłsudski, Dmowski czy Haller sto lat temu. Musimy tę niepodległość umacniać, rozwijać.  Mamy obowiązek przenieść ją na nasze kolejne pokolenia, po to, żeby mogły cieszyć się dokładnie tak, jak my dzisiaj. To jest ogromne zadanie, ale jestem przekonany, widząc nas wszystkich tutaj, że to zadanie zrealizujemy i tym obowiązkom podołamy. Niech Bóg błogosławi wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Polską - zakończył swoje wystąpienie wojewoda Czarnek.    

Ostatnim punktem obchodów, było odsłonięcie 35-metrowego Masztu Niepodległości, który stanął na rondzie Romana Dmowskiego. W trakcie tej uroczystości wojewoda Czarnek odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości. Z kolei list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytała poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca komitetu honorowego budowy masztu. Wojewoda Przemysław Czarnek złożył również kwiaty pod tablicami upamiętniającymi byłych wojewodów: Władysława Cholewę i Jerzego de Tramecurta.

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04