Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  w Kobyłce k. Warszawy

3 marca 2019 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce k. Warszawy.

Delegację ZOR RP stanowili: płk w st. spocz. Henryk Łazarski, ppłk w st. spocz. Henryk Marciniak, ppłk w st. spocz. LechTomasiak, mjr rez. Jerzy Białoskórski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą  w Bazylice Świętej Trójcy. Następnie poczty sztandarowe i kompania honorowa z 1 Brygady Zmechanizowanej z Wesołej  przemaszerowały na Plac 15 - Sierpnia. Tu odbyła się  dalsza część uroczystości.

Wśród zaproszonych gości,  biorących udział w uroczystości, byli m.in.: Zofia Pilecka – Optułowicz – córka rtm. Witolda Pileckiego, Mariusz Błaszczak – minister Obrony Narodowej, poseł na Sejm RP Andrzej Melak, europoseł Ryszard Czarnecki, oraz  Andrzej Pawłowicz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Licznie przybyli też kombatanci  i młodzież  szkolna.

W trakcie uroczystości, akt mianowania na stopień majora z rąk ministra Mariusza Błaszczaka otrzymał 95 – letni kpt. w st. spocz. Mieczysław Chojnacki ps. Młodzik, żołnierz AK i powojennego ruchu oporu, skazany na karę śmierci, zamienioną na wieloletnie więzienie.

Minister Błaszczak podkreślił, że Mieczysław Chojnacki, który został wzięty do niewoli przez Niemców i wyzwolony przez Amerykanów, mógł pozostać na Zachodzie. Wrócił jednak do kraju, by walczyć o jego wolność. Zatrzymany przez UB i skazany, poddany torturom fizycznym i psychicznym, pięć miesięcy spędził w celi śmierci.

Zabierając głos na temat Żołnierzy Wyklętych Minister Obrony Narodowej powiedział m.in.: Oni nie dali się złamać, bo kochali i kochają Polskę. Są dla nas przykładem, pamiętamy o nich, oddajemy im hołd. To święto żołnierzy, którzy byli wierni złożonej przysiędze do końca.

Uroczystości zakończyły się odczytaniem apelu pamięci i salwą honorową.

Henryk Marciniak

  • 01
  • 01a
  • 02
  • 03