Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Częstochowa. 75. rocznica egzekucji 10 zakładników w Gnaszynie

24 kwietnia 2019 r. przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych i częstochowskich szkół uczcili 75. rocznicę egzekucji, której Niemcy dokonali 24 kwietnia 1944 r. w Gnaszynie. Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie reprezentował ppor. Adam Dłużniak.

Ppor. Adam Dłużniak, wystawił do uroczystości poczty sztandarowe klas mundurowych SP19 oraz ZST.

W Gnaszynie niemieccy zbrodniarze powiesili na oczach 2000 mieszkańców i okolicznych wsi 10 zakładników, ponieważ nikt z nich nie powiedział, kto udzielał pomocy partyzantom z antyhitlerowskiego ruchu oporu.

Uroczystość rozpoczęła się w Parafii Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Czesław Kieras. W homilii mówił, że zakładnicy „poświęcili się z miłości do Boga i Ojczyzny”.

Uroczyści od wielu lat organizuje płk Jan Trzciński, przewodniczący Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Częstochowie.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości zebrali się przy krzyżu i tablicy pamięci u zbiegu ulic 10 Zakładników, Rzepakowej i Kolorowej, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze ku czci zamordowanych.

Zarząd Okręgowy ZKRPiBWP za dotychczasowe wieloletnie zasługi w organizacji uroczystości upamiętniających II wojnę światową uhonorował ppor. Adama Dłużniaka Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom”.

 

Tekst, zdjęcia: Radio Fiat, Maciej Orman, AD

  • 01
  • 02
  • 03
  • 03a