Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na obchodach 75 rocznicy bitwy o Monte Cassino we Włoszech

Z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, zorganizowane we Włoszech przez Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych obchody, trwały od 16 do 19 maja 2019 r. Jednym z uczestników obchodów był Szymon Kocot – członek Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Tarnowskich Górach i Zarządu Okręgu Śląskiego.

Kulminacją były uroczystości 18 maja 2019 r., które odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z udziałem prezydentów: Polski – Andrzeja Dudy i Włoch – Sergio Matarelliego. Podczas tych uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda powiedział m.in.: To właśnie dzięki lekcji bitwy o Monte Cassino stworzono Unię Europejską, w której państwa mają blisko ze sobą współpracować, a narody bywać u siebie, odwiedzać się nawzajem i współtworzyć dobrobyt. Natomiast Prezydent Włoch Sergio Mattarelli stwierdził, że bitwa ta przyczyniła się do budowy pokojowej i demokratycznej Europy.

W ostatnim dniu obchodów Polska delegacja oddała hołd przed pomnikiem poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio.

Podczas pobytu we Włoszech Szymon Kocot miał okazję do spotkania i rozmowy z minister Anną Marią Anders.

Należy przypomnieć, że 75 lat temu, po niezwykle ciężkich walkach, polscy żołnierze zajęli klasztor benedyktynów na Monte Cassino. To jedno z najważniejszych zwycięstw Polaków w II wojnie światowej. Miało wpływ na przebieg całego konfliktu. Nie wszystkim bohaterom los pozwolił wrócić do ojczyzny. Wielu spoczęło na włoskiej ziemi, część została skazana na emigrację i tułaczkę.

K. Tomaszewski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04