Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej w Lublinie

17 lipca 2019 r., w Lublinie odbyły się obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej. W obchodach wzięła udział delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego, mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński i por. w st. spocz. Ryszard Gołąb.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kościele Garnizonowym w intencji oddania hołdu tysiącom Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.

Następnie odbył się Apel Pamięci pod Pomnikiem Wołyńskim. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele środowisk kresowych i samorządowcy, a także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

„Niezwykle bolesne jest to, że wolna Polska po 1989 r. tak długo nie pamiętała. Ta pamięć trwała w rodzinach, wśród bliskich, w stowarzyszeniach. Dziś jesteśmy już w zupełne innej rzeczywistości. Tu w Lublinie stanął pomnik. Dzisiaj potomkowie tych, którzy byli w tak okrutny sposób mordowani, ich bliscy, nie są już sami. Z nimi jest już państwo polskie” – mówił Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także część województw lubelskiego i poleskiego. Zbrodni dokonała w latach 1943–1945 Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA).

Uroczystości zakończyło spotkanie historyczne poświęcone tematowi ludobójstwa na Wołyniu w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Głównym punktem wydarzenia była projekcja filmu red. Piotra Kuśmierzaka (Polsat News Lublin) „W martwym punkcie”. Poprzedzona została wstępem historycznym dr. Leona Popka (naczelnika Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN) oraz słowem od autora obrazu.

Z. Ł.

  • 01
  • 02
  • 03