Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody  75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Lublinie

1 sierpnia 2019 r., na Placu Litewskim w Lublinie, odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości uczestniczyła delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Edward Nakonieczny - wiceprezes Okręgu Lubelskiego, por. w st. spocz. Ryszard Gołąb, kpt. w st. spocz. Longin Rozwadowski i mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński, sierż. pchor. w st. spocz. Zbigniew Jurkowski, Wojciech Szynkora.

W obchodach wziął udział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o 17.00, zawyły syreny, a mieszkańcy Lublina na chwilę się zatrzymali. W taki sposób uczcili pamięć powstańców warszawskich. Orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy RP, następnie odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Wojewoda lubelski przekazał zgromadzonym uczestnikom uroczystości pozdrowienia od płk. Jerzego Filipowicza, uczestnika walk Powstania Warszawskiego, z którym spotkał się w jego domu w Nałęczowie, chwilę przed uroczystościami na Placu Litewskim. - Powstanie Warszawskie to było piekło. To było piekło zgotowane przez okoliczności, których nie można było przewidzieć. Jednak było to piekło konieczne. Powstanie Warszawskie z moralnego i duchowego punktu widzenia jest powstaniem zwycięskim i nie wolno mówić, że było w jakikolwiek sposób niepotrzebne, bądź źle zorganizowane. Ono było konieczne i z moralnego i duchowego punktu widzenia było zwycięskim powstaniem, okupionym setkami tysięcy ofiar, ale zwycięskim powstaniem, dzięki któremu również my tutaj, dzisiaj, w wolnej, niepodległej ojczyźnie, w tym pięknym mieście i na tej pięknej Lubelszczyźnie możemy cieszyć się niepodległością i suwerennością – mówił Przemysław Czarnek.

 

Ryszard Kister, prezes lubelskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK przypomniał, że to też rocznica akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. - Tysiące młodych Polaków połączyły siły w walce przeciwko okupantowi - dodał.

O godzinie 18 w kościele cywilno-wojskowym przy Al. Racławickich 20 odprawiono mszę św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących, z udziałem pocztów sztandarowych.

Z.Ł.

Foto: Zbigniew Jurkowski

  • 01
  • 01a
  • 02
  • 03