Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP współorganizatorem Marszu Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego  Lublin - Jastków

Już po raz 17. po wojnie, w dniu 3 sierpnia 2019 roku, z Lublina do Jastkowa wyruszył Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego, organizowany przez Związek Piłsudczyków Oddział Lublin, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, przy wydatnym wsparciu Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach promocji walorów województwa lubelskiego.

Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali: prezes Okręgu Lubelskiego - Lech Marczak i wiceprezes st. sierż. rez. Tomasz Dyzma oraz mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński, por. w st. spocz. Ryszard Gołąb, sierż. rez. Krzysztof Mirowski, Rafał Bociąg, Mateusz Kozioł, Jan Noworolnik, Roman Padel, Piotr Przygodzki, Wojciech Szynkora, Mateusz Wałęka i Arleta Woszczuk.

Marsz jak co roku rozpoczął się przed lubelskim Ratuszem o godzinie 07:00, gdzie pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi Bohaterskim Legionom i generałowi Gustawowi Orlicz - Dreszerowi zostały złożone wiązanki kwiatów. Następnie kombatanci, młodzież szkolna, członkowie Związku Piłsudczyków i Związku Oficerów Rezerwy RP, strzelcy oraz zaproszeni goście przeszli na plac Litewski w Lublinie, gdzie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.

Po zakończeniu uroczystości na placu Litewskim delegacja uczestników Marszu udała się na Cmentarz Wojskowy przy ulicy Białej w Lublinie, gdzie przed pomnikiem Legionistów złożono wiązanki i wieńce oraz zapalono znicze. Na trasie Marszu w Dąbrowicy, w miejscu nieistniejącego obecnie dworu, na budynku Domu Spotkań Caritas Archidiecezji Lubelskiej z inicjatywy Związku Piłsudczyków i władz gminy Jastków została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa upamiętniająca stacjonowanie w dniach 31VII - 2VIII 1915 roku brygadiera Józefa Piłsudskiego wraz ze Sztabem I Brygady Legionów.

Na zakończenie Marszu w 104. rocznicę Bitwy pod Jastkowem na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie odprawiona została uroczysta Msza święta polowa w intencji poległych żołnierzy i legionistów. Po Mszy św. odbył się apel poległych i salwa honorowa oraz złożono wiązanki i wieńce pod górującym nad cmentarzem pomnikiem Legionistów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojewoda Lubelski prof. Przemysław Czarnek, który przypomniał historię walk Polaków walczących z wielkim trudem, niezwykłym bohaterstwem i poświęceniem o wolność Polski. Podkreślił, że dzięki temu poświęceniu polska ziemia wydała plon, na który Polacy czekali bardzo długo. Pan Wojewoda podziękował również tym wszystkim, którzy kultywują tradycję Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Legionów za ich postawę sprzyjającą krzewieniu najwyższych wartości i pielęgnowaniu tradycji przekazywanych następnym pokoleniom.

Wojewoda Lubelski odznaczył m. in. Rafała Bociąga medalem „Pro Patria” nadanym przez Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości zakończyły się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie oraz Zespołu Pieśni
i Tańca „Dąbrowica”.

                               
                                                                   ***
Bitwa pod Jastkowem została  stoczona w dniach 31 lipca - 3 sierpnia 1915 roku pomiędzy pododdziałami Legionów Polskich, a wojskami rosyjskimi w rejonie miejscowości Jastków, 12 km na północny zachód od Lublina, należała do największych starć Legionów Polskich na terenie Królestwa Polskiego. Była to pierwsza bitwa, podczas której polskie oddziały miały dużą samodzielność i o samym przebiegu walk decydowali dowódcy pułków oraz Józef Piłsudski jako Komendant główny. Był to pierwszy większy bój 4 pułku piechoty Legionów Polskich, uważany za swoisty chrzest bojowy tej formacji.

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 03a