Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019-2020 w Lublinie

2 września 2019 r., w Lublinie, w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Kostki odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019-2020. W inauguracji roku szkolnego Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński.

Po mszy św. w Katedrze Lubelskiej uczniowie i inni uczestnicy uroczystości przemaszerowali przez Stare Miasto pod Zamek Lubelski, gdzie delegacje uczniów i władz złożyły kwiaty pod tablicami w hołdzie poległym w czasie działań wojennych.- Jesteśmy tu, by pamiętać o tym, jak straszna jest wojna, i by pamięć o tym wam przekazać - mówiła lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk.

Tegoroczna inauguracja połączona była z akcją „Przerwany Marsz”, której inicjatorem jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Chodziło o symboliczne nawiązanie do przerwanej 1 września 1939 r. nauki. Akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Czasom wojny i ludziom tamtych czasów, jednym z najważniejszych w naszej historii, poświęcony był spektakl uczniów XXI LO, do tamtych czasów nawiązał też w swoim wystąpieniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Nie zawsze tak radośnie dzieci z Polski przeżywały ten dzień – wspominała 96-letnia Marianna Krasnodębska, która wzięła udział w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. – 1 września 1939 radio nadało komunikat o wybuchu wojny. Zamiast do szkoły rodzice zaprowadzili dzieci do kościoła, by się modlić i przygotować na najgorsze. Wojna przerwała normalne życie i młodość. Panowała atmosfera strachu i niepewności.

Uczestniczący w akcji kombatanci mieli dla rozpoczynających naukę przekaz:– Żeby nigdy nie byli pod presją wojny. Żeby mogli się uczyć i realizować swoje plany – mówił Zbigniew Stanecki.

Z.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04