Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na wernisażu wystawy „Najcenniejsze, najciekawsze, najpiękniejsze. Zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej”

10 września 2019 r., w Centralnej Bibliotece Wojskowej, w roku stulecia jej istnienia, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Najcenniejsze, najciekawsze, najpiękniejsze. Zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej”. W wernisażu wystawy, nad którą patronat honorowy objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Delegację ZOR RP stanowili: Marcin Łada – wiceprezes ZG i st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński – prezes Koła ZOR RP w Warszawie.

Wśród gości przybyłych na multimedialną prezentację ekspozycji, byli m.in. wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych, duchowieństwa, kombatanci i młodzież szkolna.

Przybyłych na wernisaż wystawy powitał Jan Tarczyński – dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja prof. dr hab. Grzegorza Nowika pt. „Skarby utracone. Centralna Biblioteka Wojskowa w latach 1939-1945”.

Podczas uroczystości odbyły się również ceremonie wręczenia Medali „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”, Srebrnych Medali za Zasługi dla Obronności Kraju oraz okolicznościowych Medali 100-lecia Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” wręczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który zabierając głos powiedział m.in.: 100 lat temu kiedy powstawała decyzją Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego książnica wojskowa Polska znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji i wewnętrznej i zewnętrznej. Odbudowywano byt państwowy po blisko półtora wiekowej niewoli ale jednocześnie Polska musiała mierzyć się z niezwykle trudnym zadaniem jakim było wytyczenie jej granic. Trwało pierwsze powstanie śląskie, dopiero co zakończyło się powstanie wielkopolskie, wykuwała się Rzeczpospolita na wschodzie, gdzie prowadziliśmy wojnę z bolszewikami. Wydawać by się mogło, że w tak trudnym położeniu w jakim znalazła się wtedy Polska, nie czas i nie miejsce na tworzenie instytucji, które powinny rozwijać się i trwać dopiero wtedy, kiedy okrzepnie państwo. A jednak był w tym głęboki sens. Utworzenie biblioteki wojskowej miało sens wynikający też z faktu, że nie można stworzyć nowoczesnego i silnego państwa, nawet jeśli prowadzi ono wojnę na wszystkich frontach, bez stworzenia instytucji, która będzie kuźnią myśli.100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej skupia jak w soczewce 100 lat naszej trudnej historii XX wieku.

Wernisaż wystawy był okazją do uroczystego wmurowania tablicy upamiętniającej stulecie Biblioteki i złożenie „kapsuły czasu” - łuski pocisku artyleryjskiego 152 mm, w której zamknięto przedmioty symbolizujące syntezę działalności biblioteki i dokument z przesłaniem dla przyszłych pokoleń.

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04