Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Odsłonięcie steli (płyty nagrobnej) upamiętniającej Aurelię Woźnicką ps. „Rela”

27 listopada 2019 r. przedstawiciele Koła Związku Oficerów rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie w składzie st. kpr. rez Artur Wojciechowski i kpr. rez. Jacek Maduzia, na zaproszenie dr. Andrzeja Sznajdera - dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice i prof. dr hab. inż. Norberta Szczygioła - rektora Politechniki Częstochowskiej uczestniczyli w odsłonięciu steli upamiętniającą Aurelię Woźnicką ps. „Rela”.

Wśród zaproszonych gości byli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, z‑ca prezydenta Miasta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak, z-ca komendanta WKU Częstochowa mjr Paweł Kowalczyk oraz przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich i studenci Politechniki Częstochowskiej.

Uroczystość została zainicjowana przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, którego list odczytał wojewoda śląski. W liście premier napisał m.in.: „Przed kilkoma miesiącami poinformowano mnie, że grób Aurelii Woźnickiej ps. Rela został zlikwidowany. Uznałem wtedy, że nie można tej sprawy zostawić losowi. Ta bohaterka czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej i uzdolniona chemiczka, która poświęciła swe życie służbie Rzeczypospolitej, zasługuje na naszą pamięć”.

Następnie Prezes Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Częstochowie kpt. Tadeusz Muszyński opowiedział jako świadek wojennych czasów o okupacji Częstochowy oraz pan Adam Kurus historyk IPN Oddział Katowice przybliżył postać dr Aurelii Woźnickiej.

XXX

Dr Aurelia Woźnicka, ps. Rela (1916-79), we wrześniu 1939 r. współorganizowała oddział PCK w Częstochowie. Była żołnierzem Służby Zwycięstwu Polski oraz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Współpracowała z pułkownikiem Feliksem Jędrychowskim ps. Brzechwa. Była współredaktorką „Biuletynu” – pisma SZP. Jak podaje IPN, w czasie wojny Woźnicka kilka razy była aresztowana przez Niemców i brutalnie przesłuchiwana. W 1942 r. wywieziono ją do obozu koncentracyjnego Ravensbrueck. Przeniesiona do podobozu w Neurohland pod Karlsbadem, zbiegła w kwietniu 1943 i przez Pragę przedostała się do kraju. Przebywała jakiś czas w Częstochowie, później ukrywała się w okolicach miasta. Schwytana przez oddział leśny AK, została posądzona o szpiegostwo, uniknęła śmierci dzięki wstawiennictwu Aleksandra Steinhagena. Wróciła do działalności podziemnej. W końcu 1944 podczas wypełniania rozkazu na terenach zajętych przez Armię Czerwoną, została aresztowana przez NKWD i wywieziona do Związku Sowieckiego i przetrzymywana w łagrach na Uralu północnym i środkowym; kilkakrotnie próbowała ucieczki. W połowie r. 1948 zwolniono ją, powróciła do Polski. Rozpoczęła pracę w Fabryce Chemicznej „Aniołów”, następnie w Zakładach Chemicznych w Rudnikach k. Częstochowy (w latach 1959–1973 kierowała tam laboratorium), opracowała blisko 300 projektów racjonalizatorskich. W 1976 r. ponownie znalazła się w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa za współorganizację „nielegalnego” odsłonięcia tablicy upamiętniającej Armię Krajową w Poroninie.

Zmarła 2 stycznia 1979 w podczęstochowskim Olsztynie, pochowana została na cmentarzu Kule w Częstochowie. Z niewiadomych przyczyn grobowiec, w którym spoczywała wraz
z rodzicami, został zlikwidowany, a na tym miejscu pochowano inną osobę.

Uroczystość zakończyła się przemarszem z kaplicy pod stelę gdzie złożono wiązanki kwiatów.

A. W.

zdjęcia: dr inż. Tomasz Geisler prof. PCz

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04