Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na obchodach 76 rocznicy pacyfikacji wsi Ryczów  (Powiat Zawierciański)

21 lutego 2020 r., st. kpr. rez. Damian Liszczyk, członek Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Tarnowskich Górach, uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 76 rocznicę pacyfikacji wsi Ryczów.

Uroczystość zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec oraz miejscowe społeczeństwo odbyła się dokładnie w 76 rocznicę wydarzeń. Wśród zaproszonych gości był poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek, przedstawiciele Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, wicestarosta Paweł Sokół, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń kombatanckich, rodziny ofiar tragedii w Ryczowie oraz miejscowa młodzież szkolna i społeczeństwo.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Ryczowie pw. Nawiedzenia NMP w intencji poległych mieszkańców wsi Ryczów podczas tej pacyfikacji i wszystkich poległych za ojczyznę w trakcie II Wojny Światowej.

Następnie uczestnicy mszy przemaszerowali przy dźwiękach Orkiestry OSP w Ryczowie pod pomnik upamiętniający poległych mieszkańców. Tam burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk- Sprycha powitała wszystkich obecnych i przypomniała tragedię jaka wydarzyła się w 1944 roku. Po przemówieniach uczestnicy złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze. Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, w Remizie OSP w Ryczowie, odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz występ zespołu „ Ryczowianki”.

XXX

Do pacyfikacji wsi Ryczów doszło 21 lutego 1944 roku. Zginęło wówczas 15 mężczyzn - 12 zostało rozstrzelanych przez hitlerowców, a trzech – na skutek poniesionych ran - zmarło w Pilicy. Jeszcze wcześniej - w styczniu 1944 roku - zginęło dwóch partyzantów. Kolejnych 17 mężczyzn trafiło do obozu koncentracyjnego w Płaszowie koło Krakowa. Ocaleni z pacyfikacji i mieszkańcy, którzy powrócili z obozu w Płaszowie, postanowili po wielu latach postawić pomnik. W rocznicę wydarzeń corocznie odbywają się tutaj uroczystości.

Damian Liszczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04