Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przedstawiciele ZG ZOR RP oddali hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu razem z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej

12 maja 2020 r., w południe, na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbyła się uroczystość upamiętniająca Marszałka Polski. Przed pomnikiem Naczelnego Wodza spotkali się przedstawiciele najwyższych władz państwowych i reprezentanci kilku organizacji patriotycznych, my również tam byliśmy.

Jako pierwszy wieniec złożył Prezydent Polski Andrzej Duda, hołd Marszałkowi oddali także prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Pamięć Marszałka uczcił gen. dyw. Robert Głąb - Dowódca Garnizonu Warszawa, a przy pomniku wystawiono posterunek honorowy.

Delegację ZG ZOR RP podczas uroczystości stanowili: wiceprezes ZG Marcin Łada, prezes i wiceprezes Koła ZOR RP w Warszawskie st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński i Sylwester Jankowski

Marszałek Józef Piłsudski jest dla nas jednym z największych Polaków w historii Rzeczypospolitej. Jest oczywiście patronem naszej organizacji, a jego dokonania i niezwykła myśl polityczna powinny być zawsze wzorem do naśladowania dla osób 

i środowisk rządzących Polską. Mimo upływu 85 lat od jego śmierci, nadal myśl Marszałka jest aktualna. Nasze położenie pomiędzy Rosją a Niemcami wymaga stałego wcielania w życie prawdy- albo Polska będzie wielka i potężna, albo nie będzie jej wcale. Podobnie jak myśl federacyjna Józefa Piłsudskiego- konieczna jest współpraca z Ukrainą, państwami bałtyckimi, a także z naszymi południowymi sąsiadami.

Marszałek Józef Piłsudski był zwycięskim naczelnym wodzem w bitwie warszawskiej 1920 roku, to jedna z największych bitew w dziejach świata, a jej rezultaty na wiele lat ukształtowały oblicze środkowej Europy. Warto o tym pamiętać w 100. rocznicę tego wydarzenia i uczyć młode pokolenia naszej historii, korzystając przede wszystkim z polskich zwycięstw, a nie z polskich klęsk, w których krew naszych żołnierzy i oficerów miała poruszyć sumienie świata. Świat kieruje się bowiem swoją logika- szanuje silnych, a słabymi gardzi. Nawiązujemy znów do logiki Józefa Piłsudskiego. Warto wiedzieć, że Marszałek pozostawił po sobie nie tylko historię i legendę zwycięskiego wodza, pozostawił także pokaźną literaturę, w której zawarł credo rządzenia państwem. Czytajmy, aby wiedzieć i więcej rozumieć.

Podczas uroczystości towarzyszył nam 3-letni Filipek Jankowski. Chłopiec już wykazuje zainteresowania historią. Może rosną nam nowe kadry ZOR RP?

Pozdrawiamy wszystkich uczestników uroczystości upamiętniających Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kołach ZOR RP na terenie całej Polski i w innych organizacjach. My, z ważnych przyczyn medycznych wystąpiliśmy bez masek zakrywających twarze. Życzymy wszystkim zdrowia i odporności!

M.Ł. 

Foto: Sylwester Jankowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04