Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Okręg Lubelski ZOR RP na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Lublinie

10 lipca 2020 r., w Lublinie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystościach, które miały na celu upamiętnienie 77. rocznicy „krwawej niedzieli” (11 lipca 1943 r.) – kiedy to nastąpiło apogeum ludobójstwa wołyńskiego Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy RP i Związek Piłsudczyków Oddział Lublin reprezentowali: Prezes - Lech Marczak, wiceprezes - mł. chor. rez. Tomasz Dyzma, kpt. w st. spocz. Andrzej Bis oraz por. w st. spocz. Ryszard Gołąb.

Szacuje się, że w czasie rzezi w samym dawnym województwie wołyńskim zamordowano około 60 tysięcy Polaków. To była jedna z największych tragedii we współczesnej historii Polski. a całkowita liczba ofiar tego ludobójstwa wyniosła około 100 tysięcy osób. Na Wołyniu UPA-OUN dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w około 150 miejscowościach w powiatach: włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie rozpoczęły się mszą w intencji pomordowanych, w Kościele Garnizonowym. Kolejnym punktem obchodów była uroczystość pod pomnikiem Ofiar Wołynia przy ulicy Głębokiej. W ceremonii składania wiązanek i wieńców uczestniczyli posłowie na Sejm RP: Przemysław Czarnek, Sylwester Tułajew i Tomasz Rzymkowski oraz Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski i Dyrektor IPN Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik. W imieniu władz Miasta Lublina wieniec złożył Zdzisław Niedbała.
W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele 2. Brygady Obrony Terytorialnej i 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie oraz członkowie Związku Sybiraków, Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej oraz Harcerze z ZHP.

Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04