Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody Święta Wojska Polskiego  i  100. rocznicy Bitwy Warszawskiej    w Lublinie

Tegoroczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Lublinie rozpoczęła 15 sierpnia 2020 r. uroczysta msza św., odprawiona w lubelskiej Archikatedrze przez Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego Stanisława Budzika. W obchodach uczestniczyła delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku w dniu 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którą uznano za 18. decydującą bitwę w historii świata.

Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy RP i Związek Piłsudczyków Oddział Lublin podczas uroczystości reprezentowali: wiceprezes Lubelskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP i jednocześnie Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin mł. chor. rez. Tomasz Dyzma, kpt. w st. spocz. Andrzej Bis i Wojciech Szynkora.

Po zakończeniu mszy świętej poczty sztandarowe, pododdziały wojska oraz zaproszeni goście przeszli na Plac Litewski, Tam też miała miejsce część oficjalna, w której uczestniczyli m. in. Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski i Wiceprezydent Miasta Lublin Artur Szymczyk oraz Dyrektor Instytutu pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik i Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Jerzy Flis.

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka w swoim przemówieniu przypominał, że 15 sierpnia 1920 roku nad Wisłą dokonał się cud dzięki polskiej armii. Żołnierze Wojska Polskiego udowodnili całemu światu, jak wielka siła tkwi w polskim narodzie. Podkreślił również, że dla Polski ważne są sojusze gwarantujące bezpieczeństwo, ale najważniejszą gwarancją bezpieczeństwa jest własna i silna armia. Wojsko w sytuacjach zagrożenia, jak chociażby tak trudnym dla nas wszystkich czasie walki z pandemią, nigdy nie pozostawia społeczeństwa bez wsparcia i pomocy. Dziękuję za wszystkie działania wojska, które służą podtrzymaniu polskiego patriotyzmu i kształtowaniu jego oblicza – mówił Lech Sprawka.

 

Z kolei  Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski powiedział, że jest dumny z faktu iż wywodzi się z ziemi tak bardzo bohaterskiej i że mamy takich wspaniałych żołnierzy. Jednocześnie zaapelował, aby solidaryzować się z Białorusią, która teraz walczy o swoją wolność. Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Następnie złożone zostały wiązanki i wieńce pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego wzięli udział mieszkańcy miasta i zaproszeni goście. Ostatnim akcentem uroczystości była defilada, w której uczestniczyła Orkiestra Wojskowa Garnizonu Lublin, Kompania Honorowa WP wystawiona przez 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie oraz Ochotniczy Szwadron Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Ułani przybyli w charakterystycznych szarych dwurzędowych kurtkach mundurowych tzw. ułankach w jakich "Krechowiacy" walczyli w wojnie z bolszewikami w roku 1920. W II Rzeczypospolitej był tak również umundurowany Szwadron Przyboczny Prezydenta RP.  

        

Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04