Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego w Zawierciu

15  15 sierpnia 2020 roku w Zawierciu przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Teodora Stosika członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej przez Urząd Miasta Zawiercie.

urocGłówna uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.30 odegraniem hymnu państwowego. Przybyłe delegacje i mieszkańców Zawiercia w imieniu Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego przywitał prowadzący uroczystość historyk i regionalista dr. Marcin Janeczek. W uroczystości wzięli udział min: posłanka na Sejm RP Danuta Nowicka, przedstawiciele UM Zawiercia z Prezydentem Miasta Łukaszem Konarskim, przedstawiciele służb mundurowych – Komendy Powiatowej PSP i Policji, delegacje szkół i zakładów pracy, harcerze, delegacja Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej i innych stowarzyszeń. Honorową asystę przy pomniku 

Prowadzący uroczystość przypomniał genezę ustanowienia 15 sierpnia Dniem Wojska Polskiego. Omówił przebieg wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku przypominając niebywałe poświęcenie i bohaterstwo żołnierzy i ochotników walczących o utrzymanie niepodległości naszego kraju. Wspomniał o pomocy jaka otrzymaliśmy w tym czasie od narodu węgierskiego, który dostarczył niezbędnej w walce amunicji i o postawie ponad 20 pilotów ze Stanów Zjednoczonych, którzy latali w eskadrze im. Tadeusza Kościuszki walcząc w obronie niepodległości zaprzyjaźnionej Polski.

Następnie harcerze z ZHR przedstawili część artystyczną po której nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Kolejnym elementem uroczystości była msza w intencji ojczyzny i WP odprawiona w bazylice pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Natomiast na stadionie OSIR w Zawierciu zorganizowany został piknik wojskowy, można było obejrzeć pojazdy wojskowe i sprzęt wojskowy. Dużą atrakcją dla dzieci były przejazdy wokół boiska pojazdami wojskowymi.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04

 

 

Głó