Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uczciliśmy pamięć poległych za Ojczyznę! ZOR RP współorganizatorem uroczystości patriotycznej w Lesznie w Powiecie Warszawskim Zachodnim

10 listopada 2020 r., w przeddzień Święta Niepodległości Polski, odsłonięto w Lesznie (Powiat Warszawski Zachodni) pomnik poświęcony poległym Obrońcom Ojczyzny, którzy walczyli o wolność Polski w latach 1914-1920. Współorganizatorem uroczystości był Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z wiceprezesem ZG Marcinem Ładą.

Uroczystość zorganizowana została w realiach pandemii, w związku z tym przy pomniku zebrało się tylko kilka osób. Duże grono młodzieży i widzów uczestniczyło w uroczystości korzystając z przekazu internetowego. Stronę ZOR RP reprezentowali: starosta warszawski zachodni Jan Żychliński (członek honorowy Koła ZOR RP w Starych Babicach) i wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada.

Uroczystość otworzył i prowadził Krzysztof Radkowski - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lesznie. Pierwszym jej elementem było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, które połączono z ogólnopolską akcją „Szkoła do hymnu”. Następnie głos zabrali: starosta Jan Żychliński wprowadzając zebranych w temat budowy pomnika i Lili Fijałkowska, która wraz z mężem Wiesławem Fijałkowskim jest autorką nowego monumentu.

W kolejnym punkcie uroczystości wystąpił Marcin Łada przedstawiając zebranym, krótki wykład historyczny na temat bohaterów upamiętnionych na pomniku, wspomniał także o historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, który jest najstarszym polskim odznaczeniem wojennym, ustanowiony został bowiem przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1792 r. Wizerunek Krzyża Virtruti Militari umieszczony jest na pomniku.

Kolejnym mówcą był ks. Piotr Paweł Laskowski proboszcz Parafii Narodzenia Parafii Św. Jana Chrzciciela w Lesznie, który odmówił modlitwę za poległych. Po modlitwie uroczyście odsłonięto pomnik- aktu tego dokonali Starosta Warszawski Zachodni i uczennica   SOSW. Na zakończenie tej części uroczystości przed pomnikiem złożono wiązankę i zapalono znicze pamięci.

W drugiej części uroczystości transmitowano pokaz ćwiczeń sprawności kawaleryjskich przeprowadzony przez członków Jeździeckiego Klubu Sportowego Umiastów i grupę rekonstruktorów kawalerii ochotniczej ze Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego.

Nowy pomnik został wybudowany na wzór dawniejszego, który stał w Lesznie wzniesiony w latach 20. XX wieku. Z czasem uległ degradacji i dlatego też z inicjatywy starosty Jana 

Żychlińskiego podjęto działania, aby przywrócić godną formę upamiętnienia bohaterów. Pomnik wspomina żołnierzy i oficera z Ziemi Lesznowskiej, należącej dawniej do gminy Radzików. Kolejne osoby poległe w tamtych latach upamiętnia także tablica w kruchcie pobliskiego kościoła.

Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów 50. lecia działania Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lesznie i 100 . rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mimo czasów pandemii i koniecznych ograniczeń zawsze pamiętamy o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę i przekazujemy tę wiedzę młodym pokoleniom.

Pamiętajmy o naszych rodakach, którzy zginęli walcząc o wolność Polski, nie tylko z okazji Święta Niepodległości, ale i na co dzień. Chwała Bohaterom!

Marcin Łada

Foto: Piotr Chmielewski

Oto link do relacji z uroczystości:

https://www.facebook.com/soswwlesznie/videos/370118317659827

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03