Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W 153. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego członkowie ZOR RP w Stalowej woli złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka w Kraśniku i Urzędowie

W 153. rocznicę urodzin, (5 grudnia 2020 r.), Józefa Piłsudskiego Stalowowolscy członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Pąk i Mariusz Świeca udali się do Kraśnika i Urzędowa pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty.

Centralną część rynku w Kraśniku zajmuje pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik odsłonięto 11 listopada 1930 roku. W ten sposób uczczono 10 rocznicę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Uroczystości poświęcenia dokonał ksiądz prałat Scipo del Campo. Wysoki, smukły obelisk był usadowiony na niewysokim kopczyku. Napis na pomniku brzmiał: ''BOHATEROM 1920 ROKU. ŻYWI MARSZAŁKOWI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU I ŻOŁNIEZOM. Kraśnik 1930 r.'' W 1940r. pomnik został zburzony przez Niemców w czasie II wojny świtowej.

Projekt nowego pomnika opracował Jan Bartosiewicz. Współpracowali z nim kraśniccy plastycy, Jadwiga i Wojciech Majowie, którzy wykonali metalowe popiersie Marszałka. Zasadnicza część monumentu została wykonana w Pińczowie. Obok pomnika wmurowano fragment przedwojennego obelisku, wykorzystano także przedwojenne metalowe ogrodzenie. Uroczyste odsłonięcie nowego pomnika odbyło się 11 listopada 1992 r.

W pobliżu kościoła parafialnego w Urzędowie znajduje się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i POW, ufundowany w 1936 roku. Kult Marszałka przetrwał w Urzędowie do II wojny Światowej, a nawet po jej zakończeniu, wyrazem tego jest noszona jeszcze „maciejówka” jako oficjalny element stroju POW i pomnik. Na szczycie pomnika umieszczona jest rzeźba orła, pod nim medalion z popiersiem i napisem w otoku: „Józef Piłsudski – Marszałek”, a później „Wodzowi i Bojownikom o Wolność i Niepodległość – Legioniści i Peowiacy powiatu janowskiego”. Pomnik ten został zniszczony w 1946 roku i odbudowany ponownie w 1988 roku w 70-tą rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Pomnik autorstwa nauczyciela urzędowskiej „Jagiellonki”, artysty Józefa Rachwała.

Pomnik Orląt Lwowskich. Idąc ul. Janowską, dochodzimy do zachowanego fragmentu wałów obronnych. Ścieżka biegnąca koroną wałów doprowadzi nas do skarpy nad ul. Podwalną, gdzie wzniesiono staraniem grona nauczycielskiego urzędowskiej „Jagiellonki” i społeczeństwa Urzędowa pomnik Orląt Lwowskich. Zbudowany jest on z głazów narzutowych zwieńczonych orłem karmiącym orlęta. Na cokole widnieje napis: „Orlętom, Dzieciom – Bohaterom poległym w roku 1918/1919 w walkach o polskość Lwowa i niepodległość Ojczyzny – dzieci i nauczycielstwo szkoły powszechnej, Urzędów 22.V.1926 r.” Pomnik jest dziełem Józefa Rachwała podobnie jak Pomnik Józefa Piłsudskiego.

W dniach od 1 do 22 listopada 1918 roku toczyły się zacięte walki o Lwów, do którego wkroczyli Ukraińcy. Za broń chwycili jego mieszkańcy, a wśród nich uczniowie – dziewczęta i chłopcy. Bronili miasta i ginęli walcząc o jego powrót do wolnej Polski. Młodzieńców nazwano „Orlętami” i pochowano na cmentarzu przyległym do nekropolii Łyczakowskiej, zwanym obecnie Cmentarzem Orląt Lwowskich. Na odsiecz broniącemu się Lwowowi pospieszył z Urzędowa oddział kilkudziesięciu młodych peowiaków.  

Krzysztof Pąk

Mariusz Świeca

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04