Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Morskie Koło ZOR RP w Gdyni oddało hołd gen. S. Maczkowi w 129 rocznicę jego urodzin

31 marca 2021 r., w kolejną rocznicę urodzin gen. broni Stanisława Maczka, pod pomnikiem w Gdańsku – Wrzeszczu, światełko pamięci w imieniu Morskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy oraz przyjaciół ze Stołecznego Środowiska 1 Polskiej DP i Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, zapalił ppor. rez. Grzegorz Wołoszczak - prezes Morskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej w Gdyni.

Pomnik z Wrzeszcza jest swego rodzaju łukiem triumfalnym z blachy stalowej, pod którym znajduje się głaz z tablicą pamiątkową na której umieszczono napis: ”DLA UPAMIĘTNIENIA DOWÓDCY I DYWIZJI PANCERNEJ/GEN. BRONI STANISŁAWA MACZKA 31 03 1891/1112 1994/BOHATERA PÓL BITEWNYCH DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ /DŁUGOLETNIEGO BOJOWNIKA SPRAWY POLSKIEJ/TRZYKROTNEGO KAWALERA VIRTUTI MILITARI /Wdzięczni Rodacy i Kombatanci – byli Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz mieszkańcy miast Bredy, Baarle-Nassau, Baarle-Hertog. Gdańsk 8 sierpień 2004”. W dolnej części tablicy znajduje się reliefowe przedstawienie popiersia gen. Maczka.

XXX

Gen. Stanisław Maczek (1892-1994) brał udział w działaniach I wojny światowej wcielony do armii austro-węgierskiej. W 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie dowodził m.in. lotną kompanią szturmową na froncie wschodnim. W 1938 roku został dowódcą pierwszej jednostki pancerno-motorowej Wojska Polskiego. Po walkach we wrześniu i październiku 1939 roku przedostał się do Francji i tam brał udział w działaniach wojennych po stronie francuskiej, jako dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Po kapitulacji Francji, uciekając przez Tunis, Maroko i Portugalię, dotarł do Szkocji. W 1944 roku jako dowódca I dywizji Pancernej wylądował w Normandii. Zasłynął jako wybitny dowódca prowadzący działania w sposób nowoczesny za pomocą szybkich manewrów jednostek pancernych. I Brygada Pancerna brała udział w bitwie pod Falaise. Była to jednej z bitew rozstrzygających w II wojnie światowej i wyzwoleniu Bredy, w której dzięki taktyce prowadzenia walk gen. Maczka, ludność cywilna nie poniosła strat. Na wniosek mieszkańców Bredy nadano mu honorowe obywatelstwo Holandii. Po wojnie osiadł w Szkocji. Pomimo niezwykłych zasług wojennych nie miał angielskich praw emerytalnych ani kombatanckich i utrzymywał się z własnej pracy. Zmarł w wieku 102 lat.

Z pancernymi tradycjami oręża polskiego związany jest również ppor. rez. Grzegorz Wołoszczak, który w latach 1983 – 1984 pełnił służbę wojskową jako plut. pchor. rez. w 1 Warszawskim Pułku Czołgów Średnich im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu w sztabie pułku.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Małgorzata Kaczyńska

Foto: GW

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04