Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na obchodach 77.  rocznicy bitwy o Monte Cassino w Warszawie

18 maja 2021 r. przed warszawskim pomnikiem bitwy o Monte Cassino odbyły się obchody 77. rocznicy wielkiego polskiego zwycięstwa w bitwie o słynne włoskie wzgórze, zdobyte przez żołnierzy gen. Władysława Andersa. W obchodach uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOR RP reprezentowali: Marcin Łada – wiceprezes ZG, st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński - prezes Koła RP w Warszawie i skarbnik ZG oraz Stanisław Wykowski.

W uroczystości uczestniczył kpt. Władysław Dąbrowski, jeden z ostatnich żyjących weteranów 2. Korpusu Polskiego.

W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, Wojska Polskiego, służb mundurowych, misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce, a także duchowieństwo i uczniowie warszawskich szkół podstawowych. Hołd bohaterom walk o Monte Cassino oddali między innymi: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki dr Tomasz Rzymkowski, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika oraz Dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb.

– 77 lat temu żołnierze 2. Korpusu Polskiego pokazali, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych; że potrafimy bić się o wolność jak rzadko który naród na świecie. Polscy żołnierze zdobyli – wydawałoby się – niezdobyty szczyt, dając wolność Europie ciemiężonej od kilku lat przez narodowosocjalistyczną niemiecką III Rzeszę. Dokonali tego żołnierze gen. Władysława Andersa, którzy jeszcze kilka lat wcześniej byli więźniami sowieckiej Rosji. Armia niewolników stała się zatem armią zwycięzców, walczących o wolność Polski i Europy oraz o przywrócenie wartości, które od wieków stanowiły fundament łacińskiej cywilizacji, a które zostały podeptane przez III Rzeszę i Związek Sowiecki wraz z wybuchem II wojny światowej – powiedział Szef UdSKiOR, przypominając, dlaczego walka o włoskie wzgórze była tak ważna nie tylko z militarnego i politycznego punktu widzenia.

– Kolejna rocznica zdobycia Monte Cassino to dobra okazja, żeby przypomnieć, ile Europa zawdzięcza Polsce. Nie byłoby wolnej Europy, gdyby nie czyn zbrojny polskiego żołnierza. Europo, nie możesz zapomnieć, że swoją wolność zawdzięczasz Polakom! – zakończył.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości przed pomnikiem Monte Cassino w Warszawie Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że dla Polaków, którzy sprawili, że 18 maja 1944 roku nad Monte Cassino załopotał biało-czerwony sztandar, to zwycięstwo miało szczególny wymiar. Było świadectwem ich heroizmu i męstwa, troski o przyszłość Europy, a zarazem krzepiącym dowodem dla Ojczyzny i sygnałem dla aliantów, że Polska wciąż walczy i uparcie dąży do niepodległości”. 

Kapitan Władysław Dąbrowski, który w kampanii włoskiej walczył w składzie 15. Pułku Ułanów Poznańskich 5. Kresowej Dywizji Piechoty m.in. o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię, wyjaśnił, że bitwa o słynne wzgórze miała dla niego i jego kolegów szczególne znaczenie:  Zaświadczyliśmy, że jesteśmy wierni Ojczyźnie. Czekaliśmy, żeby pokazać światu, Niemcom, a szczególnie bolszewikom, przez których byliśmy gnębieni, że istniejemy; że pomimo tych przejść, które tam, w Rosji sowieckiej, mieliśmy, jesteśmy Polakami i dla Polski walczymy do ostatniej chwili – powiedział weteran.

Podczas obchodów minister Kasprzyk uhonorował kpt. Dąbrowskiego repliką szabli oficerskiej wz. 21/22, dziękując za bohaterską walkę podjętą w obronie wolności kraju i innych państw europejskich. Szef UdSKiOR wspólnie z kombatantem wręczyli również ufundowane przez Urząd nagrody laureatom konkursu pt. „Bo wolność krzyżami się mierzy. Z ziemi nieludzkiej do włoskiej. Żołnierzom Armii Andersa w 80. rocznicę jej powstania”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej w Warszawie.

W uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o polskich tradycjach niepodległościowych oraz krzewieniu wartości patriotycznych wśród młodzieży Jan Józef Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Patria” ministra dr. Tomasza Rzymkowskiego oraz pedagogów ze wspomnianej placówki: Krystynę Gawrjołek, Jolantę Kuk, Ewę Mikę i Magdalenę Ryczkowską. Podczas uroczystości Szef UdSKiOR wspólnie z weteranem Dąbrowskim przekazał na ręce Dyrektor Krystyny Gawrjołek statuetkę Monte Cassino, przyznaną przez Urząd kierowanej przez nią szkole za szczególne osiągnięcia w propagowaniu wiedzy o gen. Władysławie Andersie i żołnierzach 2. Korpusu Polskiego.

Stołeczne obchody 77. rocznicy zwycięstwa 2. Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino, których organizatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zakończyła modlitwa ekumeniczna pod przewodnictwem Ordynariusza Polowego bp. Józefa Guzdka, którą odmówili również Prawosławny Ordynariusz Polowy abp Jerzy Pańkowski i Naczelny Kapelan  Ewangelicki Biskup Wojskowy bp Marcin Makula, oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem na Skwerze Tułaczy.

Co roku uczestniczymy w uroczystościach rocznicowych pamiętając o Bohaterach Bitwy pod Monte Cassino i czcząc Ich pamięć. Wielu z nich było także członkami naszej organizacji i działało razem z nami upamiętniając historię Polski. Niestety odeszli już na wietrzną wartę. Cześć Ich Pamięci!

M.Ł. Źródło UDSKiOR oraz obsługa własna.

Fot. Marcin Łada i Stefan Wyszyński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04