Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pogrzeb kombatanta porucznika AK Tadeusza Kozickiego  w Niegowonicach k. Zawiercia

4 sierpnia 2021 r., na cmentarzu parafialnym w Niegowonicach Gm. Łazy, powiat zawierciański, odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w wieku 92 lat kombatanta por. Tadeusza Kozickiego. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Anny w Grabowej - miejscu zamieszkania kombatanta. Wzięli w niej udział asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik – wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZOR RP i Prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski.

Zmarłemu towarzyszyły poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejskie w Łazach i Urzędu Miasta i Gminy w Łazach. W trakcie mszy burmistrz MiGm. Łazy Maciej Kaczyński wręczył synowi zmarłego przyznany mu przez premiera Piotra Glińskiego Medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Przypomniał też, że zmarły był jednym z głównych inicjatorów powstania pomnika w Błojcu, poświęconego zabitym mieszkańcom tego przysiółka w czasie II wojny światowej. Przez wiele lat dbał o to MPN i uczestniczył w mundurze WP w uroczystościach rocznicowych. Był w ostatnich latach jedynym świadkiem tamtych wydarzeń, gdzie m.in. poniósł śmierć jego ojciec i zawsze starał się historię tamtych wydarzeń przekazywać uczestnikom uroczystości, w których brał udział.

Por. Tadeusz Kozicki był bohaterem reportażu jaki powstał z inicjatywy ZOR RP Koło w Zawierciu, w listopadzie 2018 roku. Nakręcony przez ITV Zawiercie film pozwolił na pokazanie tragedii mieszkańców Błojca oczami 15 letniego wówczas Tadeusza Kozickiego, łącznika oddziałów partyzanckich AK. Przypomniano najważniejsze fakty wydarzeń z 1944 roku. 16 czerwca 1944 roku tragicznie wpisał się w historię mieszkańców niewielkiego przysiółka Błojec, a także oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Gerarda Woźnicę ps. „Hardy”. Partyzanci tego oddziału i pobliskich oddziałów AK często odwiedzali Błojec znajdując tutaj miejsca noclegowe i pożywienie. Tego dnia poległo pięciu żołnierzy „Hardego” zaskoczonych we śnie nad ranem przez oddziały hitlerowskie. Po zakończonej obławie przygotowanej przez połączone siły Wehrmachtu i żandarmerii, Niemcy spacyfikowali wioskę, paląc wszystkie domostwa i zabijając 11 jej mieszkańców. Wielu mieszkańców trafiło do więzienia i obozów koncentracyjnych m.in. do KL Auschwitz wysłano matkę por. Tadeusza Kozickiego. Była to kara za pomoc udzielaną partyzantom.

Po wojnie dzięki staraniom mieszkańców i władz Miasta i Gminy Łazy powstał okazały pomnik poświęcony poległym mieszkańcom Grabowej – Błojca. Od wielu lat w rocznicę czerwcowej tragedii spotykają się tutaj kombatanci, harcerze i mieszkańcy.

W 2020 roku podczas uroczystości z udziałem ZOR RP specjalnym dyplomem od Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej został uhonorowany por. Tadeusz Kozicki.

                                                                                                   Cześć Jego Pamięci.

JJ

  • 01
  • 02