Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Śląskiego ZOR RP na obchodach Święta Wojska Polskiego  w Częstochowie na Jasnej Górze

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego w Częstochowie na Jasnej Górze obchodzono upamiętniając 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach, które odbyły się
15 sierpnia 2021 r., brali udział członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali: z-ca Prezydenta Miasta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak (ppor. rez.), ppor. rez. Krzysztof Ciupis (komendant Korpusu Kadetów), ppor. Adam Dłużniak, st. sierż. Artur Szczukiecki i Dariusz Sil.

Przed sumą odpustową abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, dokonał aktu poświęcenia tablicy upamiętniającej „Cud nad Wisłą”. Umieszczono na niej tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, który został ponowiony w 2020 roku, w stulecie jednej z największych i najważniejszych bitew w historii Wojska Polskiego.

Fundatorami tablicy są wdzięczni Polacy z Polski i USA. Tablica upamiętniająca „Cud nad Wisłą” została umieszczona na ścianie, w przejściu między wieżą, a dziedzińcem Kaplicy Matki Bożej.          

O godz. 21.00 pod przewodnictwem abp. gen. bryg. Józefa Guzdka, administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego i abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego modlono się na Apelu Jasnogórskim. Wśród uczestników byli Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczyk, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. W asyście wojskowej uczestniczyły kompanie honorowe Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i 5. pułku chemicznego z Tarnowskich Gór.

Podczas rozważania abp gen. bryg. Józef Guzdek podkreślił, że: „jeśli myślą powracamy do przeszłości, to w tym celu, aby nie powtarzać błędów ojców, ale by naśladować ich cnoty i zalety, które prowadziły do zwycięstwa w toczonych bitwach i przyczyniały się do tego, by Polska rosła w siłę, a jej dzieciom żyło się dostatniej”.

Po Apelu Jasnogórskim z Kaplicy Matki Bożej odbył się uroczysty przemarsz, przy wtórze jasnogórskiej orkiestry, na plac przed Szczytem, gdzie na pamiątkę wydarzeń z 1920 r., oddane zostały salwy armatnie na cześć Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego i za pomyślność Rzeczypospolitej.

Artur Wojciechowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04