Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Apel Pamięci w Stalowej Woli – Rozwadowie w 82. rocznicę wybuchu  II wojny światowej

1 września 2021 r., na cmentarzu wojennym w Rozwadowie odbył się Apel Pamięci oddający hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z hitlerowskim najeźdźcą, w którym uczestniczyli przedstawiciele Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli.

Koło ZOR RP w Stalowej Woli reprezentowali: Krzysztof Pąk i Mariusz Świeca.

W Apelu Pamięci wzięli udział: 54 Drużyna Harcerska w Stalowej Woli, Polowa Drużyna „Sokoła”, Fundacja "Przywróćmy Pamięć", Fundacja "Kedyw", GRH "Partyzant", GH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i mieszkańcy miasta.                                                                                                              

O godz. 4:45 zapalono znicze pamięci na mogiłach żołnierzy oraz pod Pomnikiem Września 1939.

XXX

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony został na terenie całej Polski stan wojenny.

Obywatele Rzeczypospolitej!

Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa.

(Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.)

81 lat temu, o godz. 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. O godz. 6.30 przerywając poranną audycję radiową, spiker Polskiego Radia Zbigniew Świętochowski w specjalnym komunikacie mówił:

„Halo, halo tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie 5 minut 40 oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską łamiąc pakt o nieagresji. Bombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny:

A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiany na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa.”

Tekst komunikatu specjalnego, nagrany dwa dni wcześniej na polecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, został wygłoszony przez Józefa Małgorzewskiego, sprawozdawcę i reżysera radiowego, który 30 września 1939 r. odczytał również ostatni komunikat rozgłośni Polskiego Radia II Rzeczypospolitej:

„Halo halo! czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś oddziały niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienie przesyłamy żołnierzom polskim walczącym na Helu i wszystkim walczącym gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje Polska!”. Po tych słowach rozległ się hymn polski i był to ostatni głos walczącej Warszawy w 1939 r.

Źródła: 1wrzesnia 39.pl, polskieradio.pl, wikipedia.org, Instytut Pamięci Narodowej

https://www.youtube.com/watch?v=M7MSG4Q-4as

Krzysztof Pąk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04