Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Starych Babicach pożegnali kombatanta - por.  w st. spocz. Stanisława Kulickiego

10 listopada 2021 r., członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej odprowadzili, w ostatnią drogę, na cmentarz w Lipkowie, porucznika Stanisława Kulickiego, ostatniego kombatanta Gminy Stare Babice.

Ze strony babickiego Koła ZOR RP w ceremonii pogrzebowej uczestniczyli: wiceprezes ZG i prezes Koła Marcin Łada, ppor. w st. spocz. Paweł Piotrowski i Tadeusz Wiśniewski.

Zmarłego odprowadzała rodzina, przyjaciele, nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych Gminy Stare Babice z wójtem Sławomirem Sumką i pracownikami Urzędu Gminy. Obecne były poczty sztandarowe: Gminy Stare Babice i babickich kombatantów, w którym od lat uczestniczą członkowie ZOR RP.

Podczas mszy św. proboszcz Parafii w Lipkowie – ks. Tomasz Sobiecki wspominał, że ś.p. Stanisław Kulicki był człowiekiem wiary, w czasach powojennych uczestniczył w odbudowie kościoła i przez lata zaangażowany był w życie parafii.

Wspomnienie o poruczniku Kulickim wygłosił także Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka: Pan Stanisław był reprezentantem pokolenia, które niezwykle ciężko doświadczył los. II wojna światowa sprawiła, że na zawsze życiorysy wielu Polaków, w tym mieszkańców naszej gminy, zostały przetrącone, a wierność Ojczyźnie trzeba było udowadniać z bronią w ręku, stawiając na szali własne zdrowie i życie. Pan Stanisław był zawsze człowiekiem obowiązkowym. Nie zawiódł, gdy było trzeba. Walczył o wolną Polskę, pełniąc wzorowo swój żołnierski obowiązek. Brał udział m.in. w jednostce zwalczającej oddziały UPA. Uhonorowany był m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także Odznaką Weterana Walk o Niepodległość. Wraz z Jego odejściem kończy się dla naszej społeczności pewna epoka. Epoka prawdziwych Obrońców Ojczyzny, epoka bohaterów. Zawsze będziemy o Nim pamiętać…

Porucznika Stanisława Kulickiego podczas uroczystości pożegnał także Marcin Łada - prezes Koła ZOR RP im. Obrońców Radiostacji Babice. Pan Stanisław razem z porucznikami w st. spocz.: Stanisławem Drzewińskim i Feliksem Dudkiem przez wiele lat uczestniczyli we wszystkich naszych uroczystościach patriotycznych, stanowiąc poczet sztandarowy babickich kombatantów. 12 kwietnia 2015 roku kombatanci przekazali swój sztandar babickiemu Kołu Związku Oficerów Rezerwy RP, ślubowaliśmy wówczas, że ich ideę wolności będziemy nieść dalej i nie zawiedziemy. Dziś tym Sztandarem żegnamy Pana por. Stanisława Kulickiego oddając mu hołd i dziękując za patriotyczne świadectwo Jego życia.

Stanisław Kulicki odszedł tuż przed Świętem Niepodległości Polski. Przeżył 97 lat. Pan Bóg powołał go do siebie, wierzymy, że na niebieską defiladę, w której uczestniczą obrońcy Ojczyzny z 1939 r., powstańcy warszawscy i wszyscy nasi bohaterowie, świadkowie polskiej historii, jej dramatów i jej zwycięstw. Cześć Jego Pamięci!

M.Ł.

Fot. Wiesława Wojtachnio i Karolina Spiżewska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04