Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zawierciu

1 marca 2022 r., przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej w Zawierciu, z udziałem członków tarnogórskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej (Okręg Śląski), odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy niezłomnych.

Okręg Śląski ZOR RP reprezentowali asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik oraz plut rez. Damian Liszczyk.

Wśród zaproszonych gości byli min: Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Naczelnik Wydziału Promocji M. Zawiercie Patryk Drabek, członkowie Ruchu Narodowego w Zawierciu z prezesem Jerzym Janoską i członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej – Maciej Świderski i Mieczysław Szczygielski.

Uroczystość poprowadził Marcin Janeczek. Po odegraniu hymnu państwowego przypomniał on genezę ustanowienia w 2011 roku Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspomniał najbardziej znanych żołnierzy polskiego podziemia, którzy po zakończeniu hitlerowskiej okupacji przeciwstawili się kolejnemu okupantowi jakim okazała się sowiecka Rosja. Marcin Janeczek podkreślił , że około 200 tysięcy żołnierzy niepodległościowego podziemia i ich rodzin została w różny sposób represjonowana. Około 20 tysięcy ,,żołnierzy wyklętych’’ poniosło śmierć, ostatni żołnierz wyklęty poległ 18 lat po wojnie w 1963 roku i był nim Józef Franczak ,,Laluś’’.

Sama nazwa "żołnierze wyklęci" powstała w 1993 r., gdy Liga Republikańska, organizacja antykomunistyczna, działająca w latach 1993-2001, przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim poświęconą podziemiu antykomunistycznemu z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50. ubiegłego stulecia. Szukano wówczas wspólnej nazwy dla oddziałów, które po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną podjęły walkę z komunizmem. Termin "żołnierze wyklęci" upowszechnił Jerzy Śląski, który w 1996 r. wydał książkę o takim właśnie tytule. 

Po prelekcji przybyłe delegacje złożyły u stóp pomnika kwiaty i znicze. Minutą ciszy oddano hołd walczącym o niepodległość Polski i poległym ,,żołnierzom wyklętym’’. Na zakończenie Marcin Janeczek nawiązał do obecnej sytuacji kiedy to, ponownie jak w 1920 r., rosyjskie wojska w imię imperialistycznych dążeń siłą chcą narzucać swoje dogmaty innym narodom, zaczynając od Ukrainy. Wezwał do pamiętania o historii, do jej przypominania, bo to jest podstawą dalszej przyszłości naszego   państwa.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03