Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień Warszawa-Ochota wręczono akt mianowania na stopień kapitana, por. w st. spocz. Zofii Biernackiej

28 marca 2022 r., w Wojskowej Komendzie Uzupełnień Warszawa-Ochota odbyło się uroczyste wręczenie aktu mianowania na stopień kapitana, sanitariuszce i żołnierzowi Powstania Warszawskiego - por. w st. spocz. Zofii Biernackiej, kombatantce należącej do Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach.

Akt mianowania wręczył ppłk Piotr Marchel – Wojskowy Komendant Uzupełnień w obecności pracowników WKU. W uroczystości uczestniczyła rodzina kombatantki. ZOR RP reprezentowali: wiceprezes ZG - Marcin Łada i płk w st. spocz. Henryk Łazarski - członek Koła ZOR RP w Starych Babicach. Po zakończeniu części uroczystej, zebrani udali się do gabinetu Komendanta na rozmowę.

Por. w st. spocz. Zofia Biernacka została mianowana na stopień kapitana decyzją nr 591/Kadr z 23 lutego 2022 r. Ministra Obrony Narodowej.

Podczas spotkania przypomniano, że kapitan Zofia Olbrysz-Biernacka pseudonim „Zosia”, „Teresa” była sanitariuszką i żołnierzem w oddziale por. Stanisława Milczyńskiego ps. „Gryf”. Podczas Powstania Warszawskiego miała przydział do oddziału: VII Obwodu „Obroży” (powiatu warszawskiego) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 5 Rejonu „Gątyń” (Piaseczno) – do batalionu „Krawiec” – 3. kompanii – plutonu 1708.

Za swoją działalność zarówno podczas II wojny światowej, jak i za późniejszą pracę społeczną z młodzieżą i organizacjami patriotycznymi, otrzymała m.in. : Krzyż AK, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza”, Medal „Pro Memoria” i inne odznaczenia. Zofia Biernacka jest członkiem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego. Należy też do Związku Powstańców Warszawskich oraz jest członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Warszawskiej rodziny Katyńskiej i Związku Oficerów Rezerwy RP.

Jak wspomina - od dziecka wychowywała się w patriotycznej atmosferze. Ojciec - kapitan Feliks Olbrysz służył m.in. w 1 Pułku Szwoleżerów i w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Od 1938 r. był oficerem gospodarczym w Pierwszym Pułku Radiotelegraficznym na warszawskich Powązkach. Został zamordowany w Katyniu w 1940 roku. Starsi bracia kpt. Zofii Biernackiej: Zbysław i Waldemar brali także czynny udział w Powstaniu Warszawskim, byli członkami „Kedywu” AK. - dla nas wszystkich Polska zawsze była najważniejsza i mimo upływu lat nic się w tej materii dla mnie nie zmieniło- mówi kpt. Biernacka.

Kpt. Zofia Biernacka przez lata był współorganizatorem rajdu Szlakiem Naszej Historii (w Ożarowie Mazowieckim), spotykała się z młodzieżą opowiadając zarówno o Powstaniu Warszawskim, jak i o swoich wizytach w Katyniu, gdzie kilkukrotnie odwiedzała grób swojego ojca. Działa społecznie w wielu organizacjach świadcząc o polskiej historii i chwale oręża polskiego. W minionym roku przekazała do Muzeum Katyńskiego w Warszawie wszystkie pamiątki po swoim ojcu kpt. Feliksie Olbryszu. Zagadnienia upowszechniania polskiej historii są nadal dla niej bardzo ważne.

Jesteśmy dumni, że Pani Kapitan jest członkiem naszej ZOR-owskiej społeczności, życzymy Jej dużo zdrowia, sił do dalszego działania. Serdecznie gratulujemy otrzymanego awansu na stopień kapitana.

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04