Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości  Święta Konstytucji 3 Maja w Zawierciu z udziałem członków Okręgu Śląskiego ZOR RP

3 maja 2022 r., w Zawierciu, przy pomniku Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczystość z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości uczestniczyli członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Śląski ZOR RP reprezentowali: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i plut. rez. Damian Liszczyk.

Wśród zaproszonych gości byli min. Starosta Zawierciański Gabriel Dors, Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski, komendanci powiatowi PSP bryg Artur Łągiewka i Policji insp. Jacek Kurdybelski. Obecni byli również Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów Włodzimierz Gorzelak, radni powiatowi i miejscy, a także przedstawiciele szkół i zakładów pracy.

Uroczystość prowadził dr Marcin Janeczek, a wartę przy pomniku pełnili skautowie Hufca Zawiercie. Wśród pocztów sztandarowych był Jurajski Szwadron Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, poczet Cechu Rzemiosł Różnych w Zawierciu i ZS im. Józefa Bema.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego przez Orkiestrę CMC Zawiercie. Następnie prowadzący uroczystość przypomniał historię uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to wówczas pierwsza w Europie i druga na świecie tak pełnie uchwalona ustawa zasadnicza. W przypadku Rzeczypospolitej znosiła psujące państwo liberum veto, wolną elekcję i brała w ochronę stan mieszczański oraz chłopów. Podejmowała tematy ogólnej reformy państwa w tym zwiększenie sił zbrojnych. 7 maja marszałkowie sejmowi wydali uniwersał ogłaszający uchwalenie konstytucji. Głosił on m.in.: Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu. Konstytucja ta była przetłumaczona na wiele języków, drukowano ją w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, wiele państw min: Holandia pisało o niej w superlatywach. Niestety w wyniku spisku Targowicy na czele z magnatami, którzy tracili swoje przywileje do których niestety dołączył król Polski tak entuzjastycznie przyjęta Ustawa po 14 miesiącach przestała obowiązywać.

Po historycznych reminiscencjach, modlitwę za naród odprawił ksiądz Adam Dróżdż, zapraszając także na mszę za Ojczyznę w bazylice pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Po mszy św., przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem, członkowie Okręgu Śląskiego ZOR RP zrobili to przy udziale członków Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, z ich prezesem Maciejem Świderskim na czele. Uroczystość zakończono minutą ciszy za poległych w walce o Niepodległość Polski oraz wiązanką patriotycznych pieśni w wykonaniu orkiestry CMC Zawiercie.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04