Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystość religijno-patriotyczna z udziałem ZOR RP w 78. rocznicę pomordowania ludności cywilnej w Borzęcinie Dużym (Gmina Stare Babice)

8 sierpnia 2022 r., w Borzęcinie Dużym (Gmina Stare Babice) odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna upamiętniająca ofiary spośród ludności cywilnej pomordowane przez wojsko niemieckie 8 sierpnia 1944 r. W uroczystości uczestniczyli członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach.

 

Egzekucja, przeprowadzona 8 sierpnia 1944 r., była aktem zemsty za atak partyzancki przeprowadzony w czasie Powstania Warszawskiego (7 VIII 1944) na niemiecki skład broni znajdujący się w borzęcińskiej Straży Ogniowej i na plebanię zajmowaną wówczas przez Niemców.

 

Źródła podają, że zamordowano wówczas 49 osób, wśród nich byli mieszkańcy Borzęcina Dużego, okolicznych miejscowości, a także uciekinierzy z płonącej Warszawy. Atak partyzancki zakończył się niepowodzeniem, broni nie zdobyto, zginęło wówczas kilku Niemców i kilkunastu partyzantów.

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. którą w Kościele p. w. Św. Wincentego Ferreriusza odprawił proboszcz ks. prałat Zdzisław Rogoziński. Następnie zebrani przeszli do Miejsca Pamięci Narodowej gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na Miejscu Pamięci Narodowej zebranych powitał Tadeusz Wiśniewski – mieszkaniec Borzęcina Dużego, członek Zarządu Koła ZOR RP w Starych Babicach i jednocześnie prezes stowarzyszenia Borzęcin. Następnie głos zabrał wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka, który przypomniał wagę pamięci historycznej wśród obecnego pokolenia. Podziękował także wszystkim przybyłym za obecność na uroczystości. Głos zabrał także Marcin Łada wiceprezes ZG ZOR RP i prezes koła ZOR RP w Starych Babicach, który przypomniał rys historyczny dawnych dramatycznych wydarzeń, a jednocześnie podziękował za pamięć o tragedii Powstania Warszawskiego przechowywaną przez członków borzęcińskich rodzin.

 

 

 

Na uroczystość przybyli przedstawiciele rodzin pomordowanych osób nie tylko z okolicznych miejscowości, ale również z Warszawy. Obecni byli reprezentanci Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z pocztem sztandarowym, przedstawiciele władz samorządowych gminy Stare Babice i Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Podczas uroczystości wystąpił chór „Sami Swoi” ze swoją liderką Zofią Lasocką. W uroczystości uczestniczył także dyrektor Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym ks. Wacław Krzempek (SMA), któremu serdecznie dziękujemy za gościnę po uroczystości.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przed pomnikiem na Miejscu Pamięci Narodowej.

Lokalna pamięć trwa, jej podwalinami są historie przekazywane w borzęcińskich rodzinach, a materialną podstawą zapisy dokonane w czasach wojny w księdze parafialnej, którą prowadził ówczesny proboszcz ks. Brejnak i wywiady przeprowadzone przed laty ze świadkami tragedii przez „Gazetę Babicką”. Warto do nich sięgać, ponieważ są to prawdziwe źródła historycznych informacji.

 

Przejawem lokalnej pamięci są także działania podejmowane przez naszą organizację w kwaterze wojennej na Cmentarzu Parafialnym w Borzęcinie Dużym. Babickie Koło ZOR RP przeprowadziło tam w ostatnich latach, środkami społecznymi, renowację mogił Żołnierzy Wojska Polskiego, wybudowało od podstaw grób por. Romana Sarneckiego, który zginął 13 IX 1939 r. w Borzęcinie, a ostatnio dzięki przyjacielowi naszej organizacji - Panu Zenonowi Kajakowi wyremontowano krzyż nagrobny z żeliwną tablicą na grobie żołnierza WP Stanisława Wójcika. Zainicjowaliśmy także podjęcie profesjonalnych działań, które zaowocują gruntownym remontem borzęcińskiej kwatery wojennej. Bolesna wojenna historia jest naszym dziedzictwem i przestrogą dla kolejnych pokoleń. Oby nigdy nie było więcej wojny, analizując jednak obecną sytuację w naszej części Europy, nie możemy być tego zupełnie pewni.

Pamiętajmy o naszych bohaterach i niewinnych ofiarach wojny. Cześć Ich Pamięci!

M. Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04