Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Apel Pamięci w Stalowej Woli – Rozwadowie w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 września 2022 r., pod Pomnikiem Września 1939 r., na cmentarzu wojennym w Rozwadowie, z udziałem przedstawicieli Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, odbył się apel pamięci oddający hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.

Organizatorem apelu była 54 Drużyna Harcerska . Apel odczytał harcmistrz - Zbigniew Partyka, a uczestniczyli w nim, m.in. córka śp. ppor. Bronisława Kochana - obrońcy Westerplatte oraz harcerze, prezes ŚZŻAK obwód Nisko-Stalowa Wola Zbigniew Markut, przedstawiciele kościoła oraz mieszkańcy.                                                                                                                

Obecni byli także żołnierze 16 Batalionu Saperów z Niska którzy zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na grobie obrońcy Westerplatte, śp. ppor. Bronisława Kochana. Korzystając z okazji poznania córki śp. ppor. Bronisława Kochana można było wysłuchać historii jego życia.

Bronisław Kochan jako kapral Wojska Polskiego II RP był członkiem załogi i obrońcą Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w wojnie obronnej 1939. Po kapitulacji Westerplatte był jeńcem Stalagu I A Stablack w Prusach Wschodnich. Z niewoli zwolniony w 1945. Od powrotu w rodzinne strony był pod stałą obserwacją Urzędu Bezpieczeństwa. Od 1950 do 1956 był poddawany represjom i szykanom. W 1989 mianowany podporucznikiem w stanie spoczynku. Zmarł 13 lipca 1990 r. w Kanadzie. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli - Rozwadów.

Dbając o pamięć, oddajemy hołd bohaterom pierwszej bitwy II wojny światowej.

Krzysztof Pąk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04