Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Udział ZOR RP w uroczystościach 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę zorganizowanych w Warszawie

17 września 2022 r., w 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, na skwerze Matki Sybiraczki w Warszawie, oddano hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie. W uroczystości brali udział przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej.

W uroczystości ZOR RP reprezentował: st. chor. sztab. w st. spocz. Stefan Wyszyński - członek ZG i prezes Koła ZOR RP w Warszawie, Wiesława Karczmarczyk – wiceprezes Koła ZOR RP w Nowym Dworze Mazowieckim i płk w st. spocz. Henryk Łazarski.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, instytucji kultury, środowisk patriotycznych, wojska i duchowieństwa oraz młodzież szkolna. Oprawę wojskową uroczystości zapewniła Kompania Reprezentacyjna i chór WP. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe.

 

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Państwowego i odegranie hejnału warszawskiego. Następnie przemówiła wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, a po niej gen. Leon Komornicki, który powiedział, że ,,Wszelkie zaniedbania i zaniechania w zakresie bezpieczeństwa i obronności osłabiają wolność i niepodległość i prowadzą do napaści ze strony wroga i do wojny!”. Głos zabrała również prezes Federacji Rodzin Katyńskich-Izabella Sariusz-Skąpska oraz artysta rzeźbiarz Maksymilian Biskupski - twórca pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

 

Po wystąpieniach odprawiono modlitwę ekumeniczną wielowyznaniową za poległych i pomordowanych, a następnie odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową.

 

Następnie delegacje, w tym również, delegacja ZG ZOR RP, złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości odśpiewano pieśń ,,Spij kolego" i ,,Hymn Sybiraków".

Stefan Wyszyński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04