Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na uroczystym odsłonięciu przez Ministra Obrony Narodowej muralu „Niepodległa Twierdza Modlin”

18 września 2022 r., przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Prezesem ZG – płk. rez. Alfredem Kabatą, wzięli udział w Nowym Dworze Mazowieckim, w uroczystości odsłonięcia przez Wicepremiera - Ministra Obrony Narodowej - Mariusza Błaszczaka, muralu „Niepodległa Twierdza Modlin”.

 

W delegacji ZOR RP brał również udział sekretarz ZG ZOR RP – ppłk rez. Jerzy Białoskórski.

 

Mural jest kolejnym projektem realizowanym we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej w ramach projektu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Mural powstał w ramach inicjatywy w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

„Niepodległa Twierdza Modlin” nawiązuje do wydarzeń 1920 roku i składa się z trzech części. Centralną część muralu zajmuje postać marszałka Piłsudskiego. Dwie pozostałe to sceny z bitwy. Mural „Niepodległa twierdza Modlin” autorstwa Rafała Roskowińskiego, przedstawia wąsatych żołnierzy w maciejówkach i z szablami, nacierających na białych koniach na wystrzępiony czerwony sztandar z sierpem i młotem, osadzony na drzewcu kosy.

Poświęcenia malowidła dokonał dziekan nowodworski, ks. kanonik Andrzej Kwiatkowski.

Zabierając głos Wicepremier – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział m.in.: Wymowa tego muralu jest niezwykle istotna dziś, w czasie kiedy Rosja próbuje odbudować swoje imperium, swoją strefę wpływów. Po 24 lutego tego roku w Europie wybuchła wojna, którą znamy z kart historii, wojna która niesie zniszczenie i zbrodnie, wśród ludności, która jest okupowana przez żołnierzy rosyjskich. My o tym wiedzieliśmy. Cały świat przekonuje się, że Rosja bez względu na to czy była biała czy czerwona, czy jest putinowska dopuszcza się zbrodni wojennych.  

Po odsłonięciu muralu delegacje na czele z Ministrem Obrony Narodowej uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Obrońców Modlina, gdzie złożono kwiaty.

Po złożeniu kwiatów w Parku Trzech Kultur w Modlinie odbył się piknik historyczny

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04