Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości w Lublinie z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości     i 106. rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką. XXI Sztafeta Rowerowa  „Ogień Niepodległości”

6 listopada 2022 r., Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, był współorganizatorem z okazji zbliżającej się 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 106. rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.

Współorganizatorami uroczystości byli Renata Bielecka - dyrektor Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin.

Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy RP: reprezentowali: wiceprezesi: mł. chor. rez. Tomasz Dyzma i Edward Nakonieczny, kpt. w st. spocz. Andrzej Bis i Elżbieta Nakonieczna .

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie. We mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Rektora Dariusza Bondyry po raz siedemnasty w Lublinie uczestniczyli harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, biorący udział w XXI Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy przywieźli światło zapalone na cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Jastkowa i harcerze - z Lubelskiego Hufca ZHP oraz Strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW JS 2010.

Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Litewski w Lublinie, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego został przekazany ogień z Cmentarza Legionistów w Kostiuchnówce oraz złożone zostały kwiaty i zapalone znicze w narodowych barwach.

W uroczystościach na placu litewskim wzięli udział m. in. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin Mariusz Banach, Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz dzieci i młodzież z lubelskich szkół, burs i internatów.

                                                         

 

                                                                                                                                         

 

                                                                                                                                                    ****

                                                                                              

Po raz dwudziesty pierwszy Harcerze ze Zgierza przywieźli „Ogień Niepodległości” zapalony przez ukraińskich skautów od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy. „Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski. W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii. 11 listopada „Ogień Niepodległości” zostanie przekazany Panu Prezydentowi RP i trafi na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonie na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04