Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP  uczestniczył    w   obchodach 155.  rocznicy urodzin Marszałka J. Piłsudskiego w Wilnie

W dniach 4 -5 grudnia 2022 r., w Wilnie, uroczyście obchodzono 155. rocznicę urodzin I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jednym z uczestników obchodów, zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasadę RP w Wilnie był mł. chor. rez. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Mł. chor. rez. Tomasz Dyzma, będący jednocześnie Prezesem Związku Piłsudczyków Oddział Lublin, uczestniczył w obchodach na zaproszenie Szefa UDSKiOR Jana Józefa Kasprzyka. Była to patriotyczna pielgrzymka do Wilna.

4 grudnia 2022 r. odbyły się uroczystości na Cmentarzu na Rossie przed pomnikiem Matki i Serca Syna. W uroczystościach uczestniczyli m. in. Minister - Szef UDSKiOR Jan Józef Kasprzyk, Marszałek Senior Sejmu RP Antoni Macierewicz, JE ks. Biskup Polowy WP Wiesław Lechowicz i Ambasador RP w Wilnie Urszula Doraszewska.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się odegraniem przez Orkiestrę Wojskową z Warszawy Hymnu Narodowego. Minister Jan Józef Kasprzyk wręczył zasłużonym osobom Medale 100-lecia odzyskanej Niepodległości nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Następnie został odczytany Apel Pamięci i Kompania Honorowa oddała 3 krotną salwę honorową. Delegacje uczestniczące w obchodach złożyły wieńce i wiązanki przed pomnikiem Matki i Serca Syna. Uroczystość zakończyła się odegraniem Marsza Pierwszej Brygady.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy przeszli do kaplicy Cmentarza na Rossie, miejsca pochówku 20 Powstańców Styczniowych, gdzie także zostały złożone wiązanki i wieńce. Wieczorem została odprawiona przez Biskupa Polowego WP Wiesława Lechowicza koncelebrowana Msza św. w Kościele pw. św. Teresy. Po mszy św. nastąpiło nawiedzenie Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej gdzie złożona została jako votum plakieta z Honorową Odznaką uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego. Po powrocie do miejsca zakwaterowania w Hotelu Panorama odbyła się promocja książki Wiesława Budzyńskiego pt. „Jak Pan został Piłsudskim”.

5 grudnia 2022 r. uczestnicy patriotycznej pielgrzymki do Wilna nawiedzili kościół w Powiewiórce, gdzie 15 grudnia 1867 roku ochrzczony został Józef Piłsudski. Po krótkiej modlitwie odmówionej przez księdza Biskupa Lechowicza nastąpił przejazd do Zułowa. Tam zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyły się uroczystości składania wieńców i wiązanek pod pomnikiem upamiętniającym miejsce narodzin Józefa Klemensa Piłsudskiego. Po zakończeniu uroczystości dzięki zaangażowaniu Związku Polaków na Litwie zorganizowany został poczęstunek przy ognisku.

W drodze powrotnej do Wilna uczestnicy uroczystości udali się do Bezdan, gdzie 26 września 1908 r. na stacji kolejowej oddział bojowy PPS na czele z Józefem Piłsudskim dokonał napadu na carski pociąg i ekspropriacji 200 tysięcy rubli w złocie. Po powrocie do Wilna nastąpiło nawiedzenie kościoła pw. Św. Piotra i Pawła na Antokolu – perły Wileńskiego baroku.

Tekst i foto: Tomasz Dyzma

  • 00
  • 000
  • 01a
  • 03