Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Święto Róż w Końskowoli z udziałem przedstawicieli ZOR RP

9 lipca 2023 r., w Końskowoli k. Lublina, podczas corocznego Święta Róż, w którym uczestniczyli członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Teresa Stroińska – Macińska i Piotr Przygodzki, nie zabrakło akcentów historycznych.

 

W postać Stefana Sadurskiego - żołnierza 43 Pułku Strzelców Kresowych z Kowna wcielił się Piotr Przygodzki – członek ZOR RP z Końskowoli.

 

Podczas Święta Róż zaprezentowano 91 przepięknych różanych bukietów od 19 producentów. Producenci najpiękniejszych róż otrzymali nagrody.

 

Połączenie piękna róż z akcentami historycznymi jest bardzo dobrym pomysłem. Podobno już na przełomie XVIII i XIX wieku księżna Izabela Czartoryska w Pożogu - folwarku należącym do klucza końskowolskiego założyła ogród eksperymentalny. Sprowadzała tam ze świata różne odmiany roślin, w tym wiele róż. Przyjmuje się, że w tamtym czasie narodziła się tradycja szkółkarska regionu.

Podczas uroczystości zaprezentowano tradycyjny polski taniec – polonez wykonywany przez postaci historyczne, niektóre z nich wystąpiły również na scenie. Piotr Przygodzki odgrywał postać swojego dziadka - Stefana Sadurskiego (ur. 2 IX 1901 r.) - żołnierza 43 Pułku Strzelców Kresowych z Kowna. Tańczył w drugiej parze poloneza i zaprezentował historyczny mundur z odznaczeniami na scenie. Przedstawiono wówczas życiorys jego dziadka.

Dziadek Piotra Przygodzkiego walczył w wojnie 1920 roku z bolszewikami, w wieku 19 lat brał udział w bitwie pod Komarowem. Pod wsią Rogożyn został poważnie ranny i był później inwalidą wojennym. Za swoje bohaterstwo został 12 września 1922 r. uhonorowany Krzyżem Walecznych i Medalem gen. Józefa Hallera. Wnuk kontynuuje tradycje patriotyczne dziadka, jest nie tylko członkiem Związku Oficerów Rezerwy RP Okręgu Lubelskiego, ale także członkiem Związku Piłsudczyków (w randze płk. związku) i sekretarzem Związku Inwalidów Wojennych w Puławach.

Piotr Przygodzki jest lokalnym poetą, wydał już 6 tomów swoich wierszy, z zapałem gromadzi pamiątki historyczne, w tym mundury wojskowe. Zrekonstruowany mundur jego dziadka jest jego chlubą. Współpracuje społecznie ze szkołami w Końskowoli i Gminnym Ośrodkiem Kultury, prezentuje pamiątki wojskowe i sztandary podczas uroczystości państwowych i patriotycznych, prowadzi także pogadanki historyczne dla młodzieży.

Teresa Stroińska-Macińska - członek ZG ZOR RP podczas spotkania przekazała Piotrowi Przygodzkiemu prezent od Prezesa ZG ZOR RP płk. rez. Alfreda Kabaty - polskie mundury wojskowe z lat 90-tych. Dar ten wzbogaci kolekcję 23 mundurów Piotra Przygodzkiego i będzie służył nauczaniu historii Polski i popularyzowaniu historii wojskowości.

 

M.Ł.

Fot. Małgorzata Stroińska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04