Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W Warszawie, przedstawiciele ZOR RP oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej,  w 80. rocznicę tej zbrodni

11 lipca 2023 r., w Warszawie, przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 r. na obywatelach II RP.

 

Delegację ZOR RP stanowili: Wiceprezes ZG - Marcin Łada i Prezes Koła ZOR RP w Warszawie - st. chor. sztab. Stefan Wyszyński.

 

Są w historii Polski rany, które trudno się zabliźniają nawet po 80 latach od tzw. Krwawej Niedzieli. Po historii z wieloletnim przemilczaniem zbrodni katyńskiej, mamy teraz historię zbrodni wołyńskiej, która przez lata nie może doczekać się prawdy, potępienia i zadośćuczynienia.

 

Naszym obowiązkiem jest pamiętać i upominać się o uszanowanie historii zamordowanych niewinnie Polaków, wśród których gros ofiar stanowiły kobiety, starcy i dzieci. Mówimy tu zatem nie o ofiarach, które zginęły na skutek działań wojennych, ale o zaplanowanym z zimną krwią ludobójstwie, które badacze zbrodni określają mianem „genocidum atrox” – ludobójstwo dokonane ze szczególnym okrucieństwem. Bezwzględność z jaką traktowano napadniętych, znęcanie się nad ofiarami i stosowanie wobec nich wyrafinowanych tortur przerażały nawet okupujących te tereny Niemców. Sprawcom zbrodni właśnie o to chodziło, przerazić napadniętych do tego stopnia, aby już nigdy więcej nie wrócili na tereny Wołynia i Małopolski Wschodniej.

 

Pomordowani nie mają własnych grobów, zakopywani zostali w zbiorowych jamach, wrzucani do studni, lub ciała ich rozwłóczyły po okolicy wygłodniałe psy. Straszny obraz okrucieństwa opisany został w wielu wspomnieniowych książkach. Historia męczeństwa narodu domaga się sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Przez lata niewiele zmienia się w tej sprawie. Obecnie władze Ukrainy zgadzają się na przeprowadzenie poszukiwań i ekshumacji w jednej tylko wsi. Czy to się kiedyś zmieni?

 

 

Nie o zemstę chodzi polskim środowiskom wołyńskim i kresowym, a jedynie o godną pamięć i pochówek w poświęconej ziemi. Powtarzają to stwierdzenie przez wiele lat. Niestety nadaremnie!

Głównymi organizatorami Centralnych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Obchody rozpoczęły się uroczystą Eucharystią odprawioną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, w której udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz Ukrainy z przewodniczącym Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem. Minister Jan Józef Kasprzyk tradycyjnie tuż przed liturgią złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary masowych mordów na Kresach II RP.

 

Za bestialsko pomordowanych mieszkańców Wołynia oraz żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizja Piechoty AK modlili się, jak co roku, licznie obecni przedstawiciele potomków ofiar i środowisk kresowych, kombatanci i mieszkańcy Warszawy.

Uroczystą liturgię koncelebrował bp Rafał Markowski, który na wstępie przypomniał o chrześcijańskim obowiązku przebaczenia i pojednania, ale też prawie do godnego pochówku ofiar i ludzkiej pamięci. Z kolei ks. ppłk Mirosław Biernacki, kapelan środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, który wygłosił homilię, zwrócił uwagę na ogrom cierpień, który ciągle towarzyszy dziejom ludzkości.

 

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni udali się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, by na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyć kwiaty oraz zapalić znicze pod tablicami upamiętniającymi tragiczne wydarzenia.

 

Główne uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbywały się na Skwerze Wołyńskim przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu, gdzie po odśpiewaniu Hymnu RP Paweł Szrot odczytał list od Prezydenta RP, a Marszałek Elżbieta Witek i Premier Mateusz Morawiecki wygłosili przemówienia.

 

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył: my Polacy, nigdy nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki Ofiar Rzezi Wołyńskiej nie zostaną odnalezione.

 

– My, żyjący tutaj, wraz z rodzinami wołyńskimi wołamy o pamięć, wołamy o uczczenie, wołamy o zgodę na poszukiwanie, odnalezienie, ekshumacje wszystkich naszych przodków z Wołynia i z tamtych ziem. Nie będzie pojednania polsko - ukraińskiego do końca, bez odszukania wszystkich szczątków ofiar, bez uczczenia ich do końca – mówił premier. List do uczestników uroczystości skierował także Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.   

 

Po przemówieniach odmówiono modlitwę wielowyznaniową, po której odczytano Apel Pamięci. Uroczystości zwieńczyła salwa honorowa i oddanie hołdu pomordowanym poprzez złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu oraz Pomnikiem Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty.

 

Przedstawiciele ZG ZOR RP pochylili głowy w zadumie, zapalili znicz pamięci od Zarządu Głównego i oddali hołd pomordowanym. Czynimy tak od lat przeżywając wraz z rodzinami kresowymi tragedię naszych rodaków. Obyśmy wszyscy mogli doczekać wyzwolenia prawdy, tak jak to miało miejsce w dużej części w przypadku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Chwała Bohaterom! Cześć i Pamięć Niewinnie Pomordowanym!

Źródła: strona internetowa UDSKiOR i obsługa własna.

 

Fot. Maksymilian Sokół-Potocki, Bożena Ratter, Marcin Łada

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04