Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP uczestniczyli w Lublinie w obchodach 79. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim

22 lipca 2023 r., członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w Lublinie w obchodach 79. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia w latach 1939 - 1944 na Zamku Lubelskim.

 

Jak co roku, organizatorem obchodów było Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem" w Lublinie - oddział Muzeum Narodowego w Lublinie i Klasztor Ojców Dominikanów.

 

Na zaproszenie  Barbary Oratowskiej - wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie w obchodach udział wzięła delegacja Okręgu Lubelskiego ZOR RP w osobach: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego /członek ZG/ i kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb - członek Zarządu Okręgu – były więzień Zamku w roku 1953 jako młodociany więzień polityczny okresu komunistycznego.

 

W  rocznicowych obchodach uczestniczyły rodziny więźniów  oraz pracownicy Muzeum Narodowego w Lublinie.

 

Lech Marczak upamiętniał swoich krewnych:

- Władysława Szczypę więźnia z roku 1918 osadzonego przez Austriaków za napad na magazyny uzbrojenia w Puławach stojąc na czele Oddziałów Drużyn Strzeleckich i Oddziałów POW,

 - Leopolda Pisza - naczelnika poczty w Kazimierzu Dolnym w latach 1934 - 1939, aresztowany i osadzony na Zamku Lubelskim w roku 1942 za ratowanie zbiorów wawelskich transportowanych Wisłą na barce we wrześniu 1939 i jako współorganizator polskiego podziemia niepodległościowego w Kazimierzu Dolnym,

 

Kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb upamiętniał swoich kolegów z którymi w roku 1953 był osadzony jako młodociany więzień polityczny  /miał 17 lat / za próbę obalenia ustroju komunistycznego PRL.

 

W uroczystości uczestniczyły delegacje z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Lublin, Lubelskiej Komendy Chorągwi ZHP na czele z hm Edwardem Nakoniecznym - zastępcą komendanta Chorągwi i jednocześnie komendantem Kręgu Instruktorów i Seniorów "SZANIEC ", z  komendantką hm Jadwigą Kowalską,  pwd Elżbietą Nakonieczną i hm Władysławem Ołtarzewskim, Okręgowej Izby Adwokackiej w Lublinie na czele z dziekanem adw. Bartoszem Przeciechowskim i innymi organizacjami i związkami.

 

Uroczystości rozpoczęto na Cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie , gdzie  złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na zbiorowej mogile więźniów zamordowanych przez Niemców w dniu 22. lipca 1944 roku na Zamku Lubelskim.

 

Następnie w Kaplicy Zamku Lubelskiego odprawiona została msza święta przez Ojców Dominikanów w intencji więźniów, pomordowanych i pracowników.

 

Po mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli do Mauzoleum  Baszty Zamkowej, gdzie po odczytaniu pisma okolicznościowego od Ministra Nauki i Edukacji Przemysława Czarnka, żyjący więźniowie, rodziny i delegacje złożyły kwiaty, a przy tablicach upamiętniających zapalono znicze.

 

Lech Marczak

Foto: Agnieszka Kicińska i hm Władysław Ołtarzewski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04